Méltatlanul elfeledett gyógynövény, a papsajt
Magyarországon igen sokféle gyógynövény, vagy gyógyhatású növény megtalálható, a népi gyógyászatban előszeretettel használják őket a mai napig. A papsajt is ide tartozik, pedig keveset hallunk róla.
P-vitamin – mit tudsz róla?
A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.
A kapor, mint gyógyhatású növény
A kapor mindenki számára ismerős, hiszen a magyar konyhában elengedhetetlen fűszer. Pedig nem csak fűszernövény, hanem számos gyógyhatással bíró zöldellő.
U- vitamin, hallottál már róla?
A vitaminok széles skáláját ismerjük, nagyjából tudjuk is, hogy melyik milyen hatással van szervezetünkre, de vannak olyanok, amikről keveset hallunk. Nézzük, hogy az U-vitamin miért lehet hasznos számunkra?
Mangosztán, az egzotikus gyógyító gyümölcs
A gyümölcsök alapvetően segítik egészségünk fenntartását, de a mangosztán ezek közül magasan kitűnik értékes összetevői révén.
Mézbogyó - ültesd, csodáld, termeszd, használd fel
Szeretjük a környezetünkben a bokrokat, amik szép zöldek, de ha még termést is hoznak, ami még ehető is, egészséges is és finom is, akkor az csak egy aduász lehet. Ismerd meg a mézbogyót!
Az evés boldogít?
Léteznek ételek, amelyek boldogítanak, ugyanis némely élelmiszerben megtalálható a boldogsághormonnak is nevezett szerotonin képződéséhez elengedhetetlenül fontos triptofán.
Mire jó a méhviasz?
A természetes alapanyagok használata évezredekre nyúlik vissza, hiszen a régmúltban nem voltak azok a laboratóriumok és ezt követően gyárak által előállított szintetikus anyagok, mint manapság. Pont egy ilyen ősanyag a méhviasz is, melynek felhasználási módja is igen sokrétű.
Hogy kerül gyömbér a kávéba?
Kávé és gyömbér? Elég érdekes párosításnak tűnhet első hallásra - látásra, mégis azt mondom ettől még ne zárkózzunk el, adjunk egy esélyt ennek a kombónak!
Miért jó a hialuronsav?
Van, aki kapszula formájában szedi, más a folyadékra esküszik, léteznek italporok is, vajon mit tud a hilauronsav, miért keressük és mennyit kell belőle fogyasztanunk?
Echinacea és a megfázás
Az echinacea, másnéven kasvirág egy természetes immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény. Enyhíti a felső légúti és húgyúti fertőzések tüneteit, csökkenti az allergiás reakciókat és az ekcéma tüneteit, segíti a sebgyógyulást. Mi mindenre jó még az Echinacea és hogy segít betegségek, megfázás esetén?
Melyik fajta méz mire jó?
A méz nagyon sok előnyös tulajdonsággal bír. A magam részéről, bár nyilván tudom, hogy cukor - ha egészségügyileg nem tiltott a fogyasztása pl. allergia, cukorproblémák és egyéb betegségek esetén – számomra nem volt még olyan diéta, amibe ne fért volna bele mértékkel az egészséges méz.
A sportsérülések leggyakoribb okai
Aki sportol, tisztában van a sérülések kockázatával, legyen valaki hobbi-, vagy élsportoló. A sérülés a sportélet velejárója, azonban sok olyan húzódás, fájdalom van, mely kiküszöbölhető.
A füge és hozzátartozó részei
Magyarországon mindenki ismeri a fügét, ennél kicsit kevesebben szeretik, viszont még kevesebben tudják, hogy mennyire egészséges, és nem csak a termés, hanem levele is.
Boszorkány mogyoró – varázslat a bőrödnek
Megannyi csodanövény vesz minket körül, aki nem foglalkozik vele napi szinten, nem is tudja, hogy mennyi mindenre használhatóak. Egészségünk őrei, betegségeink elűzői, lelkünk erősítői. A boszorkány mogyoró egy kevésbé ismert, de annál hasznosabb növény.
Mi az a kineziológiai tapasz?
Sokszor látni, főleg sportolókon, hogy színes, hosszú ragasztócsíkok fedik különböző testrészeiket, de nem csak sportolóknak való, hanem a hétköznapi emberek terápiájánál is nagyon hasznos tud lenni.
A ligetszépe olaj, amit minden nőnek érdemes otthon tartani
Megannyi szépészeti és egészségre jó hatással bíró olaj, gyógynövény, készítmény lehet a háztartásunkban, de van egy, amit a nőknek tényleg érdemes bizalmukba fogadni és erre számos okuk lehet, ez pedig a ligetszépe olaj.
A fekete bodza
A bodza közkedvelt cserjés dísznövény, ám virága és termése is felhasználható, ráadásul egészségünk is meghálálja.
Reggeli frissítők kávé helyett
Bár mértékkel a kávé is lehet egészséges, mutatunk néhány alternatívát, ami helyettesítheti a reggeli rutinunk során.
Az árpafű jótékony hatásai
Kevesen ismerik, pedig számos pozitív egészségügyi hatása van, ráadásul kapszula formában is kapható.
Mire jó a kömény?
A kömény hazánkban alapfűszernek mondható, így a legtöbb háztartásban megtalálható. Az étel ízesítése mellett, számos jótékony hatással is bír, ezért érdemes gyakran fogyasztani. Nézzük meg, milyen hatással lehet ránk a fűszerkömény.
A torma áldásos hatásai
Nem csak ízletes, de gyulladáscsökkentő, sőt rákellenes hatással is bír a torma.
A legjobb zsírégető teák
Ha fogyni szeretnénk, nem elég edzeni, fontos az egészséges táplálkozás, a megfelelő mennyiségű pihenés és a folyadékfogyasztás is.
Ez lett az év gyógynövénye
Ahogy minden évben, úgy 2023-ban is kiválasztotta a Magyar Gyógyszertudományi Társaság az év gyógynövényét.
Egy remek fűszer a szépségápolásban
Az egyik internetes oldal konkrétan azt javasolta, hogy a ránctalanító krémünket is lecserélhetjük erre a fűszerre, nos eddig is sejtettem, hogy nemcsak belsőleg szépít, most utánajártam, külsőleg hogyan alkalmazható. A kurkumáról lesz szó.
Mi az a lapacho tea?
A lapacho egy örökzöld, rózsaszín virágú növény, melynek rengeteg fajtájából csak néhány nyújt megfelelő alapanyagot a lapacho főzethez.
Kortalan és nemtelen probléma a vállfájdalom
Bár az okok eltérők lehetnek, rengetegen küzdenek krónikus vállfájdalommal. Mutatjuk, mi segíthet.
A legjobb vírusölő gyógynövények
A téli hónapokban gyakoribbak a vírusos fertőzések, amik ellen sajnos nem működnek az antibiotikumok. Mutatjuk, milyen gyógynövények segíthetnek ilyen esetben.
Az orvosi tüdőfű gyógyhatásai
Az orvosi tüdőfű kiválóan alkalmas légúti megbetegedések kezelésére, azonban általánosan is gyógyhatású.
Egyre népszerűbb a gyömbér shot
A gyömbérből készült vitaminbomba egyre népszerűbb, de nem csak a boltok polcairól szerezhető be; akár otthon is elkészíthetjük.
Finom és egészséges gyógyteák
Ősszel az immunerősítés különösen fontos, de ízlelőbimbóinknak is lehet élvezetes ez a folyamat. Mutatjuk, milyen finom gyógyteákkal tehetünk egészségünkért.
Ne dobd ki az almahéjat
Az alma Magyarország legelterjedtebb gyümölcse, mondhatni az egyik legolcsóbb is a piacon, sokféle vitamint tartalmaz, íze pedig süteményeiket bármikor feldobja. Mivel héját nem mindig használjuk fel, így erre adunk néhány tippet.
Természetes őszi vitaminforrás a körte
Valamiért nem szoktuk a tipikus őszi finomságok közt említeni, pedig a körte is rendkívül egészséges és éppen ősszel van idénye.
Amit érdemes tudni a chiliről
Már hazánkban is elterjedt a különböző színű, nagyságú és erősségű terméseket adó növény, viszont sokan nem ismerik a chili paprikát a maga kis valójában.
A csípős paprika hatása a szervezetre
Bár sokan az íze miatt fogyasztják, a csípős paprikának egészségügyi hatásai is vannak.
Amit a petrezselyemről tudni érdemes
Ez a zöld levelű növény az egyik leghasznosabb fűszerünk, de emellett sokféle jótékony hatása révén egészségünk egyik őre is lehet.
A paradicsom paradicsoma a kamrában
Ki ne dobd a fonnyadó, vagy hibás paradicsomot, csinálj belőle különféle ételeket, szószokat, hogy télen is élvezhesd a nyár ízét és a vitaminok adta életerőt.
Mit kell tudni az ekcémáról?
Talán az egyik leggyakoribb bőrbetegség az ekcéma, azonban több fajtája is van, ami akár felnőtt korban is jelentkezhet. Mutatjuk, mit kell róla tudni.
Babérlevél, a népi gyógymód egyik alapköve
Mindenki ismeri a babérlevelet, hiszen a konyhában előszeretettel használjuk fűszerként, főleg ételek savanykás mellékízéért felelős, de vajon hánya tudják, hogy mi mindenre is jó még?
Gyógyteák, melyek felturbózzák az anyagcseréd
Bár a bikiniszezon már tart, sosem késő kicsit felturbózni az anyagcserénket, erre pedig a legjobb időszak a nyár.
A tyúkhúr, mint hétköznapi kincsünk
Bár sokan gyomként kezelik, valójában igazi varázsszer a tyúkhúr. Mutatjuk, mennyi mindenre jó.
Mire jó a méhpempő?
Érdekes tápanyag, rendkívül hasznos étrendkiegészítő, számos egészségügyi problémára megoldás lehet, azonban nem gyógyszer, viszont gyógyhatású készítmény. Mi mindenre jó a méhpempő és mi ez tulajdonképpen?
Mi mindenre jó a svédkeserű?
Már több, mint 200 éve ismert, mégis kevesen alkalmazzák a svédkeserűt, pedig szinte csodaszernek számít.
Veszélyes ételek magas vérnyomással
A népbetegségnek számító magas vérnyomás ellen nemcsak gyógyszeres kezeléssel, hanem életmódunkkal is sokat tehetünk. Mint sok más betegség, megfelelő étrenddel jól kezelhető ez az egészségügyi probléma is.
A gyermekláncfű meglepő hatásai
Ki ne ismerné gyermekkorunk egyik legkedveltebb virágát, a gyermekláncfüvet, vagy másnéven pitypangot. De vajon tudta, hogy gyógyhatásai is ismertek?
Hallottál már az U-vitaminról?
Ön fogyaszt elegendő U-vitamint? Miért fontos ez az anyag és honnan juthatunk hozzá? Ezekre a kérdésekre válaszolunk cikkünkben.
Mire jó a gyömbérolaj?
A gyömbér népszerű fűszer nem csak Ázsiában, de ma már az egész világon, a gyömbérből kinyert olajat viszont kevesen használják, pedig rendkívül egészséges.
Mi az a moringa és mitől olyan egészséges?
Ha eddig esetleg még nem hallott volna a kedves Olvasó a moringáról, akkor érdemes mai cikkünket is elolvasnia, ugyanis erről a tápanyagban gazdag növényről lesz szó.
Mi az az ashwagandha és miért tartják csodaszernek?
Időnként felbukkan egy újabb csodaszer, ami minden betegségre gyógyír, de mi a helyzet azokkal, amik már évszázadok óta velünk vannak? Mutatunk egyet, az ashwagandhat.
Búzacsíra – hogyan neveljük otthon
Próbálunk egyre kevesebb gabonát és szénhidrátot fogyasztani, viszont észre sem vesszük, valójában mennyi tápanyag van bennük; pontosabban a csírában.
Olajos magvak - ezért kell naponta fogyasztani őket!
Az olajos magvak szív- és érrendszeri védőhatása, illetve gyulladáscsökkentő tulajdonsága régóta ismert, legújabb kutatások pedig kimutatták azt is, hogy rendszeres fogyasztásuk csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, emellett finomak is és telítenek.
Ezekből a gyógynövényekből érdemes most elraktározni
Nem csak befőttet szokás elrakni télire, hanem akár gyógynövényekkel is feltölthetjük a kamrát azokra az időkre, amikor nincs idényük.
Gyógynövényekkel a légúti megbetegedések ellen
Ahogy közeledik az ősz, úgy közeledik az influenza-szezon, így érdemes lehet néhány könnyen elérhető gyógynövénnyel megelőzni a problémát.
Nem csak finom, diétás is ez a fűszer
Bár jellemzően télen kerül a konyhába, egész évben érdemes fogyasztani, mivel nem csak finom, de diétás is a fahéj.
Mit (ne) tegyünk, ha gyulladás van a szervezetünkben
Életünk során számtalanszor előfordulhat, hogy szervezetünkben gyulladás keletkezik. A gyulladással járó fájdalom mindig egy jel, melyet komolyan kell vennünk, hiszen a szervezet védekezőmechanizmustá mutatja, gyulladáscsökkentő anyagok termelésével, az immunrendszer aktivizálódásával.
Hurrá, itt az uborkaszezon
Nyáron egy kicsit mindenki kevesebbet és könnyebben étkezik, mint az év többi részében, de az uborka nem csak könnyű, hanem egészéges is, főleg ilyen nagy melegben.
Kis mennyiségben gyógyszer...
Kis mennyiségben gyógyszer, nagyobb mennyiségben méreg”. Idősebb emberek körében ismert ez a szállóige, hogy a bor, vagy más egyéb alkohol, kis mértékben lehet orvosság is, de mértéktelenül fogyasztva már káros. Miért gondoljuk egészségesnek és hol vannak a határok?
Emésztést támogató ételek
Amikor bizonyos dolgok nehezebben mennek, hajlamosak vagyunk azonnal hashajtókért nyúlni, pedig a megoldás néha sokkal egyszerűbb és természetesebb lehet, mint a gyógyszerek, melyekhez, ha gyakran használjuk, hozzászoktathatjuk a szervezetünket. Ismerkedjünk meg természetes emésztést segítő ételekkel!
Lándzsás útifű - gyom vagy gyógynövény
Gyakran tévesztjük össze a gyomokat a gyógynövényekkel. Sok esetben nem is lehet elkülöníteni őket, hiszen vannak gyomok, amik gyógyhatással is rendelkeznek, ilyen például a lándzsás útifű is.
Miért tartsunk otthon ricinusolajat?
Miért fontos, hogy ricinusolaj mindig legyen otthon? Mert ezt az olajat már évezredek óta ismerik, elismerik és alkalmazzák különféle egészségügyi problémák kezelésére, de a szépségápolásban is használják, hiszen nagyon jót tesz a bőr és a haj egészségével.
Egy sokrétű idénynövény, ami szuper egészséges is
Épp megfelelő az idő ahhoz, hogy elővegyünk néhány régi receptet, aminek a spárga áll a középpontjában. Ez a mindössze pár hétig termő sokoldalú növény akár a szuperételek közé is kerülhetne, mutatjuk miért.
Mi az a CBD és miért hasznos számunkra?
Sokaknak már ismerős lehet a CBD, sokszor hallunk ilyen hatóanyagú étrend-kiegészítőkről. Van, aki nyugtató hatása miatt olvasott róla, de akár depresszió kezelésénél is megemlítik. Ugyanez igaz a hírére is. Nagyon megoszlanak a vélemények róla, ezért érdemes tisztázni mi is ez és mire való.
Ki gondolná, mi mindenre jó a só!
A só az egyik legolcsóbb és leggyakrabban használt konyhai alapanyagunk, azonban érdemes más oldalát is megismerni, ugyanis nemcsak ízesítésre jó!
Arcápolás otthon, a konyhából
Miért költenél túlárazott kozmetikumokra a boltokban, ha otthon, a konyhádban is találhatsz számos olyan összetevőt, amelyből pakolást készíthetsz? És még az arcbőröd is hálás lesz érte, mert ez mind természetes…
Ha leégtünk… (a napon)
A napégés az egyik leggyakoribb baklövésünk nyáron vagy tavasszal, kellemetlen és káros, sőt veszélyes is, de kellő elővigyázatossággal általában megelőzhető. Ha az óvintézkedések ellenére vagy hiányában mégis leégünk, néhány egyszerű módszerrel felgyorsíthatjuk bőrünk regenerálódását.
Hogy gyorsabban múljon el a szúnyogcsípés
Abban talán mindannyian egyetértünk, hogy a nyár legkellemetlenebb velejárója a szemtelen szúnyogok inváziója, a rovarokat pedig olykor sajnos a szúnyogriasztó szerek sem tartják távol. Mivel csökkenthetjük a kellemetlen tüneteket?
Mondd ki: hialuronsav
A kollagén és hialuronsav fontos és nagy hatékonyságú szépségmolekulák. Vajon miért fontosak ezek a szervezetben és hogyan lehet pótolni?
Fájdalommentes edzés
Aki rendszeresen sportol, becsülettel edz, bizony szembesülhet gyakran a „problémával”, vagy inkább jelenséggel, hogy edzés után 1-2 nappal izomláz keletkezi, fáj itt-ott, nehézkes a lépcsőzés, ropognak az ízületek. Hogyan kerülhetőek el az edzés alatti - utáni sérülések, fájdalmak?
Vitamin helyett
Egyszerű megoldás bekapkodni reggel pár vitamint és azzal letudni a vitamin – és ásványianyagbevitelt. Nem azt akarom mondani, hogy a multivitaminkészítmények nem jók, de az tény, hogy ha élelmiszer formájában viszed be a vitaminokat és ásványi anyagokat, azzal sokkal jobban jársz! Hogy is kell ezt pontosan? Mondom
Fogfájás – de miért pont most?
Murphy-törvénye vagy sem, de általában a lehető legrosszabbkor részesülünk a fogfájás kínzó, lüktető fájdalommal járó adományában. Az időzítés persze nem is lehetne jobb. Mit tegyünk?
A fájdalom a barátunk?
Izomláz esetén a „láz” megnevezés az izomzat gyulladását jelenti, s általában edzés másnapján jelentkeznek. Az izomláz nem más, mint a testedzés hatására bekövetkező mikroszkopikus sérülés. Mi a teendőnk vele?
Zabkása, arcradír, hajpakolás
A zab nagyon népszerű, olcsó és egészséges élelmiszerünk. Magas rost és gazdag E- illetve B-vitamintartalma mellett számos gyulladáscsökkentő anyagot is tartalmaz, a bőrnek is valóságos csodaszer, ne csak együk, külsőleg is szépüljünk tőle!
3 bevált házi megoldás napallergiára
A nyári napsugarak megérkezésének sajnos nem mindenki tud egyformán örülni. Az aki napallergiától szenved, és a meleg megérkezésével azonnal pöttyök jelennek meg a bőrén is, biztos, hogy kicsit kevésbé várta a jó időt. Szerencsére vannak olyan módszerek, amikkel a napallergia tünetei enyhíthetőek, így a napallergiások is élvezhetik a nyarat.
Sérüléseink
Aki rendszeresen sportol, tudja, hogy minden óvatosság ellenére, alkalmanként előfordulhatnak sportsérülések. Húzódások, ficamok akár sporttevékenység nélkül, a mindennapjaink alatt is könnyen kialakulhatnak. Elég egy rossz mozdulat és a fájdalom, akár napokig jelen lesz. Hogy mit tegyünk, ha már megtörtént a baj? Erről szól mai cikkünk!
Szív- és érrendszerre ható gyógynövények- 2. rész
A gyógynövényeknek már régóta ismertek jótékony hatásai, most pedig összeszedjük azokat, amik a szív- és érrendszerre hatnak.
Hasznos a mályva virágja
Itt a mályvavirágzás ideje, nálunk is egyre közkedveltebb annak cserjés változata, a Hibiscus syriacus, amely akár 1,5 - 2,5 méteres magasságot is elérhet. Azért szeretik, mert sok virágot hoz, és mind a fehér, mind a lila változata nagyon mutatós, általában a kettőt együtt ültetik.
Mire jó a gyömbér?
Az Ázsiából származó trópusi növény gumós gyökerét a gasztronómia és a népi gyógyászat egyaránt használja. Gyógyászati célokra a növény kissé csípős, kesernyés gyökerét használják, a legtöbb hatóanyag egyébként a héja alatt található.
Olajos magvak – a lenmag és a szezámmag
Az olajos magvakról leginkább a nassolás juthat eszünkbe, például a napraforgó és a pisztácia, s mint az elnevezésük is mutatja, rendkívül magas a zsírtartalmuk. Azonban nem csak baráti összejöveteleken lehet ropogtatni előlük, hanem alkalmasak például a sütőipari felhasználásra is, s egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuk is jelentős. Ilyen például a lenmag és a szezámmag.