Mire jó a gyömbérolaj?
- Dátum: 2022.02.04., 00:34
- Balogh Emese
- képek:pexels.com
- Ázsia, emésztés, ételmérgezés, étvágyjavító, fájdalomcsillapító, fűszer, gyomor, gyomorrontás, gyömbér, gyömbérolaj, gyulladáscsökkentő, illóolaj, koleszterin, köptető, megfázás, narancsbőr, véralvadásgátló, vércukor, vérrög
Ázsiában már évezredek óta szerves része a konyhának, de a gyógyászatban is előszeretettel használják. Az ájurvédikus gyógyászatban például az egyik alapvető gyógynövény, de ma már világszerte elterjedt. Latin nevén Zingiber Officinale, vagyis közönséges gyömbér, de egyszerűen gyömbérnek vagy fűszergyömbérnek is nevezik. Kínából származik, de a fűszerkereskedelem hatására elterjedt mindenhol, főként Amerikában, Dél-Ázsiában és Nyugat-Afrikában.
A növény gyöktörzsét fogyasztjuk, amely ízét illóolaj és gingerol tartalma adja. Emellett tartalmaz egyéb anyagokat is, például gyantát, keményítőt és cukrot. Bár sokan nem tudják, de akár otthon is könnyedén nevelhetünk gyömbért virágcserépben, mivel viszonylag igénytelen növény és kevés gondozással is elél. A gyömbérben található illóolaj összetevői azok, amelyek főként felelősek a különböző gyógyhatásaiért. Ezek az anyagok a kámfén, az alfa-pinén, b-pinén, geraniol, borneol, zingiber, geranil-acetát, 1,8-cineol, citrál, linalool, nerol és az y-terpine.
Felhasználása a konyhában is sokrétű, általános ízfokozó fűszerként is használják, de kifejezetten húsokhoz és halakhoz is kiváló. Szószokban, salátákban is gyakori, valamint üdítők, koktélok ízesítésére is nagyszerű.
Gyógyhatását már régóta ismerjük, ám olyan tulajdonságai is vannak, amiket csak nemrég fedeztünk fel. Például nem csak különböző betegségek kezelésében, de testápolóként is felhasználható.
Gyógyhatásai közül elsősorban a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását kell megemlíteni. Ezt a hatását úgy fejti ki, hogy gátolja a prosztaglandinok termelését, amik olyan anyagok, amik a gyulladásos folyamatokban vesznek részt. Ízületi gyulladás esetén például bőrön alkalmazva fejti ki hatását.
Emésztési zavarok esetén is előszeretettel alkalmazzák, mivel segít a görcsök és a puffadás megszüntetésében és elősegíti az emésztés. Bár diétázóknak is ajánlják, alapvetően javítja az étvágyat, így akik hízni szeretnének, nyugodtan használják nem csak fűszerként, de olajként is. Bélfertőzések és gyomorrontás vagy ételmérgezés esetén is segít, mivel aszeptikus és karminatív tulajdonságú, vagyis fertőző anyagoktól mentes és görcsoldó/szélhajtó. A gyömbérolaj belélegezve enyhíti a hányingert és a hányást is.
Csökkenti a vércukorszintet, így akár II. típusú cukorbetegek is fogyaszthatják, valamint általánosan javítja a keringési rendszert. Véralvadásgátló tulajdonságú, mivel akadályozza a vérlemezkék összetapadását, ezzel pedig csökkenti a vérrög kialakulásának esélyét, valamint csökkenti a vérben a koleszterinszintet is.
Külsőleg narancsbőr ellen is ajánlják, mivel így alkalmazva is javítja a vérkeringést. De nem csak a szív-és érrendszer állapotát javítja, légzési problémák esetén is használható: megfázás esetén enyhíti az általános tüneteket, mint például a köhögés, légszomj és hörghurut. Nyersen fogyasztva, például teába reszelve köptető tulajdonságú.
Nem árt viszont odafigyelni, hogy bizonyos esetekben kerülni kell az alkalmazását. Ilyen például a gyomorfekély, az epekő, májproblémák, vagy lázas állapot.
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?