Menü

Szív- és érrendszerre ható gyógynövények- 2. rész

Egy korábbi cikkben már említettünk néhány (konkrétan 4 olyan növényt), ami jótékony hatással bír a szív- és érrendszerre. Ezek voltak a Fehér fagyöngy, az Egybibés galagonya, a Közönséges vadgesztenye és a Kurkuma. Van még néhány ismert, mondhatni hétköznapi gyógynövényünk, amelyek szintén áldásosan hatnak a szív- és érrendszerre.

A Fokhagyma talán még hétköznapibb konyhakellék, mint a már említett Kurkuma. Az alliin és allicin hatóanyagai mellett tartalmaz A-, B-, illetve E-vitaminokat. Tágítja az ereket, csökkenti a „rossz” koleszterin (LDL) szintjét, ezáltal pedig véd az érelmeszesedés ellen. Véralvadásgátló, vérnyomáscsökkentő, antibakteriális, antimikotikus (gombaellenes), immunerősítő, görcsoldó és rákellenes hatásai is ismertek. Készíthetünk belőle levest, ecetes fokhagymát, de fűszerként is használhatjuk, szinte bármibe.

A Szúrós csodabogyó mediterrán területek növénye, azonban hazánkban a Dunántúli- középhegységben és a Dél-Dunántúlon is előfordul. A benne található ruszkogenin összehúzza a vénás erek falát, fokozza a vénás tónust, csökkenti az érfalak áteresztő képességét és az ödémaképződést. Az 1950-es években újra „felfedezték” jótékony hatásait, ezért krémek, kenőcsök is kaphatók, amiket külsőleg használhatunk, de vannak szájon át bevehető formái is.

A Nagylevelű csodamogyoró, vagy közismertebb nevén: Varázsmogyoró hatóanyaga a tannin. Tannin egyébként megtalálható a teában és a kávéban is, ismertebb neve a csersav. Az általános gyulladáscsökkentő hatása mellett enyhíti a vénás keringési elégtelenség tüneteit, növeli a visszerek ellenálló képességét, továbbá hasmenés és aranyér kezelésére is alkalmas. Teaként, borogatásként, végbélkúpként, vagy kenőcsként is alkalmazható.

Az Orvosi körömvirág valószínűleg szintén sokak által ismert. Többféle hatóanyaga van, tartalmaz illóolajokat, szaponinokat, flavonoidokat, karotinoidokat és szabad triterpéneket is. A mindennapokban hámosító, sebgyógyító hatása miatt ismerik, de sokan használják a belőle készült teát görcsoldásra is. Ezek mellett fokozza a vérkeringést (belsőleg alkalmazva), enyhíti a visszérgyulladás tüneteit (kenőcsként, külsőleg alkalmazva) és vérnyomáscsökkentő, szívnyugtató hatással bír. Szirmait, a teljes virágot, de akár a leveleket és a szárakat is felhasználhatjuk tea vagy kenőcs készítéséhez.

Ebben a kategóriában az utolsó gyógynövényünk az Orvosi somkóró. Fő hatóanyagai a kumarinok, de tartalmaz flavonoidokat, triterpéneket és szaponinokat is. A népi gyógyászatban belsőleg köhögés ellen, nyálkaoldás céljából használták. Külsőleg pedig ficam, zúzódás, vagy visszér kezelésére. Mindemellett véralvadásgátló tulajdonságú, fokozza a nyirokkeringést, és a vénabetegségek enyhítésére is alkalmas.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.