A kapor, mint gyógyhatású növény
- Dátum: 2024.09.01., 09:26
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- C-vitamin, ciklusszabályozás, gyulladáscsökkentő, koleszterin, tea
A kapor mindenki számára ismerős, hiszen a magyar konyhában elengedhetetlen fűszer. Pedig nem csak fűszernövény, hanem számos gyógyhatással bíró zöldellő.
A kapor a petrezselyemfélék családjába sorolható, egy rendkívüli, jellegzetes aromával rendelkező növény, nagyon sok kultúrában használják főzés során. Már az ókorban is ismerték, de sokan megfeledkeztek az évek alatt arról, hogy milyen csodálatos pozitív hatásokkal rendelkezik egészségünk szempontjából.
A népi gyógyászat nagyon régóta bevette repertoárjába, hiszen nem csak frissen, de teaként, olajként, lemosóként, vagy borogatásként is bevethető. Számtalan ásványi anyagot tartalmaz, rezet, kalciumot, cinket, foszfort, magnéziumot, folsavakat, illetve igen gazdag A-, B-, E-, és K-vitaminban. Amellett, hogy mennyi féle hasznos dolgot tartalmaz, nagyon könnyen termeszthető, nem csak a kertek, de a balkonok dísze is lehet, szóval tulajdonképpen pár szem magból már friss kaprot kapsz rövid időn belül.
A kapor antimikrobiális hatású, ezért a sebek gyógyítására alkalmas, alkalmazzák a szájüregi sebek és fertőzések kezelésére is. Sőt, az arcon keletkező pattanásos, aknés sebek gyógyítására is alkalmas. A benne rejlő antioxidánsok révén remek gyulladáscsökkentő, nyugodtan alkalmazható az ízületi gyulladások kezelésére. Fitonutrienseket is tartalmaz, mely a rákos megbetegedések megelőzésében is segítség. Nőknél menopauza és ciklusszabályozás idején támogatja a hormonális egyensúly fenntartását. Vitamintartalmának köszönhetően erős immunerősítő hatású.
Alkalmazzák emésztési panaszok enyhítésére is, csökkenti a puffadást és a gyomorégést, hasfájós csecsemőknél teaként nyugtató hatással bír, de a kaporolaj remek emésztést elősegítő szer is. Természetes nyugtató és altató. Teája vízhajtó hatású is, segíti a só és víz egyensúlyának fenntartását, és hozzájárul a vese megfelelő működéséhez. A benne lévő flavonoidok, rostok megkönnyítik a koleszterinszint és a vérnyomás csökkenését, amitől pedig javul a szív- és érrendszerünk működése.
Elkészítése roppant egyszerű. Frissen a saláták egyik legjobb fűszere, kiváló a halételek és uborkás csemegék ízesítésére. Teaként lehet a friss, vagy a szárított részeket is használni. A teát nem csak belsőleg, hanem külsőleg borogatásként, vagy lemosóként is alkalmazhatjuk. Magjából olaj készíthető, melyet a drogériák polcain már régóta megtalálunk, ezt ételeinkbe keverve, bőrünkbe dörzsölve, vagy egy kiskanállal étkezés közben lenyelve is magunkhoz vehetjük.
A kapor nem csak finom, de sokoldalú egészségmegőrző gyógynövény is, alkalmazhatjuk sokféleképpen, hogy segítsen az elalvásban, a gyulladások leküzdésében, vagy a gyomorpanaszok elkerülésében.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.