A paradicsom paradicsoma a kamrában
- Dátum: 2022.08.18., 17:55
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- befőzés, C-vitamin, cukor, fokhagyma, gyulladáscsökkentő, hagyma, kalcium hiány, kamra, kamrapolc, karotin, lecsó, likopin, olasz fűszerek, öntözés, paprika, paradicsom, só, szárazság, szósz, télvíz, termés, tomatin, turmixolás, vitaminforrás
Ki ne dobd a fonnyadó, vagy hibás paradicsomot, csinálj belőle különféle ételeket, szószokat, hogy télen is élvezhesd a nyár ízét és a vitaminok adta életerőt.
Először is tisztázzuk, hogy a paradicsom a burgonyafélék családjába tartozik és őshazája Közép- és Dél Amerika, kereskedők hozták Európába a 16. század végén. Nagyon jelentős a C-vitamin tartalma, de emellett még 10-12 vitamin található benne, mint A, B1, B2, és egészen sok karotint, likopint, és tomatint is tartalmaz. A tomatin a gombás betegségekre és gyulladásokra van jó hatással, a likopin pedig segít az idegrendszeri betegségek leküzdésében és a bőrnek segít az UV sugárzás elleni védelemben. Ez egy igazi vitamin bomba.
Idén, a szárazság ellenére is jó paradicsom terméssel számolhatunk. Kis családunk is vetett magokat a magas ágyásokba, hiszen a gyerekek nálunk annyira szeretik, hogy még chips helyett is képesek paradicsomot rágcsálni. Szóval a termés egészen sok, sokfajtát ültettünk, volt, amit barátoktól kaptunk, azt se tudtuk, hogy mi lesz belőle, de most már látszódik a sokszínűsége, a citromsárgától a narancssárgán át, a liláig, mindenféle szín és forma ékeskedik a szárakon.
Sajnos nálunk kalcium hiányos a föld, hiába használjuk az általunk gyűjtött komposztot is, ez sem elég, így a termésen jól lázható foltok keletkeztek. A szárazság sincs jó hatással, de mi gyűjtjük a naponta keletkező felesleges vizet, mint például amikor a meleg vizet hidegre váltom és vissza, akkor egészen sokat fel tudok fogni egy odakészített kancsóba, ezt használom öntözésre is. Ezek a gondok meg is látszanak a piros golyókon, mert itt-ott foltosak, az aljuk néhol ki sem fejlődött.
Nem mindenkinek van kedve így megenni, pedig alapvetően semmi baja. Erre a legjobb megoldás, hogy a hibás részt egyszerűen kivágjuk, és valamilyen formában megfőzzük, vagy eltesszük télire. A paradicsomot magában fagyasztani nem annyi jó, bár egy-egy kisebb darabot érdemes a jégszekrénybe dobni leveshez ízesítőként. Amit nem eszünk meg azonnal, elteszem a kamrapolcra télire, erre két jó tippem is van, íme, az elkészítésük.
A lecsó.
Imádom a lecsót minden formájában, bármivel keverve, mondhatni, hogy én vagyok a család lecsó királynője. Nem nagy kunszt elkészíteni, én jó sok hagymás felszelek, jó sok lecsó paprikával egyszerre kis olajra dobok, majd amikor megszottyadt kicsit, akkor rádobom a jó sok paradicsomot, só, illetve cukor megy rá, majd simán összefőzöm. Ezt egy sima befőttes üvegbe töltve, fejjel lefele száraz dunsztban hagyom kihűlni és kész is. Nem teszek bele semmilyen tartósítószert, így is eláll 1-2 évig.
A paradicsomszósz
Egy mélyebb tepsibe olíva olajat öntök, és teleszórom mindenféle félbevágott és felaprított paradicsommal (kb 3-4 kg), 5 fej felszelt vöröshagymával és gerezdekre vágott fokhagymával, én a fokhagymával csínján bánok, mert bántja a gyomrom. Ehhez szórok 2 evőkanál sót, és 2 evőkanál cukrot, egy csomag olasz fűszerkeveréket (bazsalikom, oregánó, majoránna) és körülbelül egy teáskanál borsot. Ezek után kézzel jól összenyomkodom, majd 200 fokon két órát sütöm, majd lábosba öntöm, leturmixolom és összeforralom.
Turmixolás előtt le lehet passzírozni egy leves szűrőn, de vigyázzunk nagyon meleg. Ekkor lehet még ízesíteni. Üvegekbe töltjük és óvatosan olíva olajat csorgatok a tetejére, majd fedővel lezárom és mehet ez is a polcra. Szuper alap egy spagettinek, lasagne-nak a télen. (Köszi a receptet, Anita)
A paradicsomot sem kell kidobni, ha nem a legszebb, mert finom és egészséges házi ételeket készíthetünk nem csak nyárra, hanem a kamrapolcon őrizve télvíz idejére is.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.