Menü

P-vitamin – mit tudsz róla?

A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.

Nemrég írtam egy olyan vitaminról, amiről viszonylag keveset hallunk, ez az U-vitamin volt, erről itt olvashatsz:

https://www.hajraegeszseg.hu/cikk/2024-07-27/u-vitamin-hallottal-mar-rola

Na, a P-vitamin pont ugyanebben a cipőben jár, hiszen aligha halljuk napi, vagy heti szinten, hogy „tessék odafigyelni az elegendő P-vitamin bevitelre”. A P-vitamin másik neve a rutin, ami egy bioflavonoid anyag. A flavonoidokat Szent-Györgyi Albert, Nobel-díjas professzor fedezte fel és nevezte el. A rutin jelentősége abban rejlik, hogy a C-vitamin kísérője, igen fontos annak felszívódásának elősegítésében. A P-vitamin megvédi az C-vitamint az oxidációs folyamatoktól, majd segíti felszívódását. Mint tudjuk, a C-vitamin nem csak az immunrendszerünk miatt fontos, hanem az érfalak átjárhatóságának csökkentésében is szerepet vállal. Szóval a munkát ugyan a rutin végzi, de a C-vitamin támogatja.

Ha megfordítjuk, akkor látjuk is, hogy a P-vitamin arra kell nekünk, hogy erősítse a hajszálereket és az erek falait. Amennyiben ez nem történik meg, akkor a hajszálerek elpattanhatnak, tele leszünk szép lila foltokkal. Ugyanez a helyzet az orrvérzéssel, vagy a fogínyvérzéssel, mindkettő kezelésében segíthet a rutin és az aszkorbinsav (C-vitamin) együttese. Nem csak az ereknek jó, hanem csökkenti a koleszterinszintet is, antioxidáns lévén semlegesíti a szabadgyököket, ezáltal pedig lassítja az öregedési folyamatokat. Ezen tulajdonságának köszönhető, hogy a tumornövekedést is gátolja. Remek természetes gyulladáscsökkentő, az ízületi gyulladásoknál igénybe vehetjük jótékony hatását.

Azt is tudjuk, hogy a flavonoidok erősítik az immunrendszert, azáltal ellenállóbbá teszik a betegségekkel szemben. Hiányában az ereink könnyen elpattanhatnak, véraláfutások, ödémák keletkezhetnek bőrünk felszíne alatt, illetve fokozódik az oxidatív stressz a szervezetben, melynek következményei negatívan hatnak egészségünkre.

A P-vitamint megtaláljuk a citrusfélékben, zöldségekben, főként azokban, ahol magas a C-vitamin tartalom is. Együnk sok paradicsomot, brokkolit, narancsot, grapefruitot, csipkebogyólekvárt, igyunk zöld és fekete teát, sőt, ebből a szempontból még a vörösbor is engedélyezett.

A P-vitamin egy igen fontos flavonoid, mely fontos szerepet játszik érfalaink rugalmasságának

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?