Menü

P-vitamin – mit tudsz róla?

A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.

Nemrég írtam egy olyan vitaminról, amiről viszonylag keveset hallunk, ez az U-vitamin volt, erről itt olvashatsz:

https://www.hajraegeszseg.hu/cikk/2024-07-27/u-vitamin-hallottal-mar-rola

Na, a P-vitamin pont ugyanebben a cipőben jár, hiszen aligha halljuk napi, vagy heti szinten, hogy „tessék odafigyelni az elegendő P-vitamin bevitelre”. A P-vitamin másik neve a rutin, ami egy bioflavonoid anyag. A flavonoidokat Szent-Györgyi Albert, Nobel-díjas professzor fedezte fel és nevezte el. A rutin jelentősége abban rejlik, hogy a C-vitamin kísérője, igen fontos annak felszívódásának elősegítésében. A P-vitamin megvédi az C-vitamint az oxidációs folyamatoktól, majd segíti felszívódását. Mint tudjuk, a C-vitamin nem csak az immunrendszerünk miatt fontos, hanem az érfalak átjárhatóságának csökkentésében is szerepet vállal. Szóval a munkát ugyan a rutin végzi, de a C-vitamin támogatja.

Ha megfordítjuk, akkor látjuk is, hogy a P-vitamin arra kell nekünk, hogy erősítse a hajszálereket és az erek falait. Amennyiben ez nem történik meg, akkor a hajszálerek elpattanhatnak, tele leszünk szép lila foltokkal. Ugyanez a helyzet az orrvérzéssel, vagy a fogínyvérzéssel, mindkettő kezelésében segíthet a rutin és az aszkorbinsav (C-vitamin) együttese. Nem csak az ereknek jó, hanem csökkenti a koleszterinszintet is, antioxidáns lévén semlegesíti a szabadgyököket, ezáltal pedig lassítja az öregedési folyamatokat. Ezen tulajdonságának köszönhető, hogy a tumornövekedést is gátolja. Remek természetes gyulladáscsökkentő, az ízületi gyulladásoknál igénybe vehetjük jótékony hatását.

Azt is tudjuk, hogy a flavonoidok erősítik az immunrendszert, azáltal ellenállóbbá teszik a betegségekkel szemben. Hiányában az ereink könnyen elpattanhatnak, véraláfutások, ödémák keletkezhetnek bőrünk felszíne alatt, illetve fokozódik az oxidatív stressz a szervezetben, melynek következményei negatívan hatnak egészségünkre.

A P-vitamint megtaláljuk a citrusfélékben, zöldségekben, főként azokban, ahol magas a C-vitamin tartalom is. Együnk sok paradicsomot, brokkolit, narancsot, grapefruitot, csipkebogyólekvárt, igyunk zöld és fekete teát, sőt, ebből a szempontból még a vörösbor is engedélyezett.

A P-vitamin egy igen fontos flavonoid, mely fontos szerepet játszik érfalaink rugalmasságának

Miért hullik ősszel jobban a hajunk?

Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.

Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma

Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.

Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás

Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.

Mi a seborrhoea?

A seborrhoea nem más, mint a bőr fokozott faggyútermeléssel járó betegsége. A faggyúmirigyek fokozott mennyiségű és megváltozott minőségű faggyút termelnek. A kísérő körülményektől függően többféle kórformában jelentkezhet.

Így lehet csökkenteni a demencia kockázatát

A demencia kialakulása nagyon is valós veszélyt jelent bárkire nézve. Néhány életmódbeli változtatással viszont sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kockázatát.