Menü

Mondd ki: hialuronsav

Ha elsőre nem is tudom kimondani, de mindenképp ismerős a szó: hialuronsav. Aki nem szeretné ismerni is, nap, mint nap megkapja ezt a kifejezést az arckrém reklámokból, tehát ezzel már feltételezhető, hogy valami, amire olyan nagyon szükségünk van.

A hialuron nem hiába tört egyik napról a másikra az életünkbe, ugyanis valóban fontos, a kötőszövet állományának egyik alkotóeleme. A legtöbb arckrém tartalmazza ma már, azonban érdemes étrend-kiegészítő formájában is bevezetni a táplálkozásba. A hialuronsav elősegíti a bőr természetes vízmegtartó képességét, ez tulajdonképp az egyik legfontosabb hatása számunkra. A kisebb mimikai ráncok csodafegyvere. Mit tud még?

A hialuronsav az emberi szervezetben többek között a szemben, a bőrszövetben, az ízületekben megtalálható anyag, mely nagy vízmegkötő képességgel rendelkezik, mondhatni kötőszöveteink fontos építőanyaga. A hialuron megtalálható a csontokban, a porcokban, kötőszöveteinkben és az ízületeinkben egyaránt.

Bár az emberi szervezet nagy mennyiségben tartalmaz hialuron molekulákat, kor előrehaladtával ezek a folyamatok lelassulnak, így idővel pótolni kell. Nemcsak a ráncok ellen jó, gyulladáscsökkentő hatással is bír, a sebgyógyulás is gyorsabban végbemegy a segítségével.

Léteznek arckrémek, éjszakai szérumok, folyadék és tabletta formájában is kapható. Azt nem lehet erre a szerre sem mondani, hogy csodaszer, hiszen nem varázstablettákról van szó, csupán egy szupermolekula, amire a kor előre haladtával egyre nagyobb szükségünk lesz.

5 dolog, amiben segít a hialuronsav:

fokozza a bőr vízmegtartó képességét
puhábbá és rugalmasabbá teszi a bőrt
kisimítja az apróbb ráncokat
segíti a bőrregenerációt
gyulladáscsökkentő hatású.

A negyvenhez közelítve nem ördögtől való a szépségtabletta, nem mondom, hogy olcsóság, de talán ha teszünk egy próbát, meglátjuk a különbséget és azt, hogy miért éri meg mégis.

Nem beszélhetek a hialuronról anélkül, hogy társát meg ne említsük: kollagén.

A kollagén a legnagyobb arányban előforduló fehérje a szervezetünkben, bőrünk kétharmad része kollagénből épül fel, de elengedhetetlen a haj, a köröm, a porcok, csontok, az ízületek és az izmok rugalmasságának megőrzéséhez is.

Gyermekkorban még nagy mennyiség áll belőle a rendelkezésünkre, azonban az évek múlásával, - 25 éves korunk környékén - csökkenésnek indul.

A dohányzás, a rendszeres kávé és alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, a stressz mind hozzájárulnak a kollagéntermelődés csökkenéséhez.

A kollagén és hialuronsav tehát igazoltan fontos és nagy hatékonyságú szépségmolekulák, amelyekre – főleg nőként – szükségünk van. Lehet külsőleg alkalmazni, de én azt gondolom, hogy megfelelő élelmiszerekkel és étrend-kiegészítőkkel sokkal hatásosabb az alkalmazása

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.