Menü

Amit a petrezselyemről tudni érdemes

Ez a zöld levelű növény az egyik leghasznosabb fűszerünk, de emellett sokféle jótékony hatása révén egészségünk egyik őre is lehet.

A Földközi-tenger térségéből származik, legtöbben csak fűszernövényként használják, pedig igencsak értékes gyógynövény is. Már az ókori Rómában a lakomák után is fogyasztották, hiszen többek között segít a kellemetlen lehelet elűzésében és az emésztési is könnyíti. A középkorban petrezselyem ültetvényeken termesztették ezt a szupernövényt. Nagy általánosságban szárát és levelét fogyasztják, pedig virága és gyökere is ehető.

Én azért hívom szupernövénynek, mert rendkívül egyszerű termeszteni, nem igényel különösebb gondozást, sőt, még egy cserében is eléldegél egy balkonon, vagy ablakban, mégis minden részét megehetjük, emellett a legközelebbi szupermarketben, vagy piacon is be tudjuk szerezni pár szár forintért. Magas tápértékkel rendelkezik, ellenben alacsony a kalória tartalma. Jelentős vitaminforrás, mivel tartalmaz B-, C-, E- és K-vitamint is. Illóolajként is fontos szerepet játszik, hiszen kisajtolva fertőtlenítő hatással bír, segít kiüríteni a méreganyagokat a szervezetből, vízhajtóként funkcionál, és serkenti a vér- és nyirokkeringést. Ha étkezésünkbe iktatjuk, segítünk a nehéz ételek lebontását és megelőzhetjük a kellemetlen puffadási tüneteket. Fogyókúráknál hatásos módszerként ajánlják a petrezselyem tea fogyasztását. Hatóanyagai révén nem engedi, hogy vesénkben kövek rakódjanak ki, fokozza a vese és hólyag működését. Ne feledkezzünk meg méregtelenítő hatásáról, mely a tisztítókúrák alapja lehet, mert nem engedi felszívódni sem a májban, sem a bélrendszerben a méreganyagokat. A benne található klorofill tartalma csökkenti a rossz bélbaktériumok és gombák elszaporodását.

Ne álljunk meg ennyinél, mert szív- és érrendszerünk ápolójának is tekinthető, béta-karotin és folsav tartalma nem engedi, hogy ereinkben meszesedés alakuljon ki, és a vércukorszintet is szabályozza. Ha már a folsavnál tartunk, kalciumot is hordoz, ezek ketten pedig az osteoporosis, vagyis a csontritkulás megelőzésére szolgálnak.

Mi a helyzet a külsőnkkel?

A belőle készült teát nem csak iszogatni szabad, hanem vele öblögetni, borogatni, lemosóként használni is, mivel gyulladáscsökkentőként eredményes. Fogfájásnál, afták fájdalmas gyulladásainál nyugodtan öblítsük vele szánkat. Rovarcsípés okozta kellemetlen duzzanatokat borogathatunk vele, gyorsabban elmúlnak a tünetek. Pattanásos bőrre is csodaszer, levelével bedörzsölhetjük, teájával lemoshatjuk az érintett gyulladt területeket. A már említett benne található béta-karotin, C-vitamin és antioxidánsok fényessé teszik a hajat és egészségesebbé a bőrt.

Amellett, hogy mennyi mindenben segíti egészségünk megőrzését, a legelterjedtebb fűszernövényünk is. A magyar konyha elengedhetetlen tartozéka, leveseink egyik alappillére, főzelékeink ízesítője, salátáink fűszere. Csodálatos zöld levelének köszönhetően használhatjuk tálaláskor is, a pirospaprika, tejföl és petrezselyem egymás mellé illesztése a nemzeti színeket csempészi a tányérokra.

Maga, a növény nem túl igényes, nincs szüksége túlzott napfényre, metélőpetrezselyem változata kisebb növény, mint a konyhakertek fehérrépája, így egy árnyékosabb helyen álló cserépben is jól érzi magát.

A tea készítése roppant egyszerű, leveleit vízben főzzük pár percig, majd hagyjuk állni, leszűrjük és mézzel, citrommal ízesíthetjük. Naponta maximum két csészével szabad inni, mivel túlzott fogyasztás esetén hányingert, hányást okozhat. Terhesség és szoptatás alatt tilos a tea iszogatása, mivel stimulálja a méhet, ezzel összehúzódásokat eredményez, ez pedig a vetélés magasabb kockázatát hozza elő.

Sokszor halljuk, fűben-fában orvosság, ez pedig kimondottan igaz a petrezselyemre. Minden részét fogyaszthatjuk, vitaminokat pótolhatunk, méregteleníthetünk, gyulladást csökkenthetünk vele, mindezt úgy, hogy magunk is megtermelhetjük otthonunkban.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?