Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs
- Dátum: 2025.03.07., 17:27
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- csípés, eltávolít, házi gyógymódok, hiperbár oxigénterápia, kirándulószezon, kokárda, kullancs, kullancsszezon, Lyme-kór, orvos, riasztó spray, terápia
Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.
Mint minden betegség esetében, itt is a legjobb a megelőzésre fordítani a hangsúlyt, mely a hosszú ruházatot, a nadrágba betűrt felsőt, a zokniba betűrt nadrágot és sapkát, kendőt jelenti. A különféle kullancsriasztó spray-k, krémek szintén segítik, hogy a kullancs ne kapaszkodjon a bőrünkbe.
Nemcsak az erdőben vannak jelen!
Kisfiam pár éve a hátsó kertünkben szedte össze azt a kullancsot, amit viszonylag rövid időn belül szakszerűen eltávolítottam, ezért is lepett meg, hogy hamarosan megjelent egy piros kör alakú kiütés, melyre az orvos Lyme-kór gyanújával antibiotikumot írt fel.
A tipikus, kokárda alakú bőrpír a Lyme-os esetek 50%-ára jellemző, a többi betegnél inkább ízületi, idegrendszeri tünetek jelentkeznek. Ha a kullancs eltávolítása után ilyet tapasztalunk, forduljunk azonnal orvoshoz.
Fontos kihangsúlyozni, hogy a kullancs nemcsak erdőben kirándulva támadhat ránk! Nagyon fontos tehát, hogy még ha csak minimálisan is tartózkodtunk zöld övezetben – például fociztunk a gyerekekkel az udvaron fél órát– utána mindenképp jól nézzük át gyerekeinket és magunkat.
Az évtizedekkel ezelőtt alkalmazott házi gyógymódok elavultak és bebizonyosodott, hogy nemcsak, hogy nem használnak, hanem árthatnak is, gondolok itt az olajra, disznózsírra. ezzel többet árthatunk, mint használunk, hiszen az állat védekezésképp belénk lövellheti béltartalmát. Javasoljuk inkább a gyógyszertárakban kapható kullancskanalat vagy csipeszt, én magam egy élesebb szemöldökcsipesszel is könnyen el szoktam távolítani az élősködőt.
Nagyon fontos, hogy az állatot minél hamarabb eltávolítsuk! A bőrünkből kiszedett kullancsot érdemes megőrizni a későbbi vizsgálatok megkönnyítése céljából, én egy cellux ragasztóra szoktam feltenni és egy fehér papírlapra ragasztani a kivétel, vagyis a csípés idejének pontos feltüntetésével.
Mi az a hiperbár oxigénterápia és hogy jön a kullancshoz?
A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.
A terápia eredményesen alkalmazható pl. Lyme-kór esetén.
A kullancs eltávolítása történhet kezdeti csípésnél még körömmel, csipesszel, de fontos, hogy elkerüljük a potrohának a szétnyomását. A köztudattal ellentétben nem baj, ha a kullancs ormánya beleszakad a bőrbe, mert a szálkához hasonlóan kilökődik a bőrből. Ha nem vettük időben észre a kullancsot, akkor a fenti tünetekre kell figyelnünk.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.