Menü

A fülkürthurut

A fület érintő betegségek nem csak kellemetlen tünetekkel járnak, hanem befolyásolják a mindennapi életünket, sokszor nem is gondoljuk, hogy a fülünk gondja okozza a problémákat.

Az őszi-téli időszakkal együtt jár a meghűlés, a náthás megbetegedések, a vírusok okozta kórok. Ezek nem csak a légzőszerveinket, arc- és homloküregünket támadják, hanem ráhúzódhatnak más szerveinkre is, mint a fülünk. A fül összeköttetésben áll az arc- és orr üregeivel, ennek a legfontosabb feladata, hogy egy állandó légnyomást biztosítson a dobhártyának. Amikor megfázunk, megduzzad az orrgarat, ettől szintén duzzadásnak indul fülkürt belső hártyája vagy az üregekben felgyülemlő folyadék könnyen bekerülhet a fülkürtbe, ettől pedig szűkület, rosszabb esetben teljes elzáródás alakulhat ki. Ilyenkor érezzük azt, hogy eldugult a fülünk, mivel a hallócsontok mozgása korlátozódik.

Gyerekeknél ez sokkal gyakrabban előforduló probléma, aminek az az oka, hogy egyrészt kevésbé tudják kifújni rendesen az orrukat, másrészt még laposabb szögben áll a fülkürt és lazább a hozzá kapcsolódó porc is. Felnőtt korban ezek a részek a helyükre kerülnek, így kevesebbszer gyullad be. A repülés is okozhat tüneteket, a gyors magasságváltozás feszülést okoz, eldugul a fül, mivel a fülkürt nem tudja olyan gyorsan kiegyenlíteni a nyomásváltozást.

Erre elkerülésére már vannak különböző megoldások, mint a rágózás és orrspray használata. Érdemes arra is gondolni, hogy nem csak a nátha idézhet elő hurutot, hanem különböző elváltozások és más betegségek is. Amikor valakinek orrsövényferdülése van, allergiával küzd, daganatos elváltozása van, esetleg refluxszal él, mind befolyásolhatják a fül gondjait.

Tünetei lehetnek eldugult érzés, halláscsökkenés, pattogó érzés a fülben, szédülés, szürcsögő hang, fájdalom, nyomás érzés a dobhártya körül. Kissé olyan lehet, mintha víz került volna a fülünkbe, mivel a dobüregi folyadék helyzete megváltozik. Ez a tünet nagyon fontos a diagnózis felállításakor. A vizsgálat során látható, hogy a dobhártya behúzódik, színe megváltozik, a dobüregi folyadék színe is sárgás vagy zöldes.

Helyes kezelés mellett pár nap alatt gyógyulást érhetünk el, de ehhez mindenképp szakembert kell felkeresni. Első körben el kell távolítani a folyadékot az üregekből, érszűkítő gyógyszereket kell alkalmazni, mint orrspray, duzzanat csökkentő szerek. Érdemes az arcüregeket melegíteni, infralámpát használni, így gyorsabban szívódik fel a felesleges folyadék. Abban az esetben, amikor egyáltalán nem szívódik fel a dobűri folyadék, más eszközökhöz kell folyamodni, ilyenkor szokták a dobhártyát felszúrni, súlyosabb esetben egy szelepet kell ültetni a dobhártyába műtéti úton, hogy a felgyülemlett folyadék rendesen kiürüljön és a dobüreg szellőzni tudjon.

A náthás megbetegedések sok esetben magukkal hozzák a fül betegségeit is, amit érdemes figyelni az intő jelekre, időben jelezni szakembernek, mivel, ha időben elcsípik a problémát, gyors felépülésre számíthat a páciens.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.