Menü

Minimalizmus a mindennapokban

Csak egy táskával utazni – jól hangzik. Könnyen kivitelezhető is. Otthon azonban már sokkal nehezebb kevesebből kijönni. Meghatározni, melyek azok a dolgok, amikre valóban szükségünk van, és folyamatos használatban vannak, és melyek azok, amik feleslegesek, és csak még egy plusz fiókot foglalnak el az előszobai komódban.

Egyszer olvastam, hogy vannak, akik azért utaznak mindig csak kézipoggyásszal a repülőgépen, mert attól félnek, a bőröndjük útközben elvész. Félelmük nem alaptalan, hiszen számtalanszor hallani ilyen eseteket. Néhány évvel ezelőtt, amikor Budapestről hatan nekiindultunk, hogy a Franciaországban élő rokonokat meglátogassuk, mire Nantes-ba értünk, mindenki bőröndje eltűnt, és csak pár nappal később kaptuk kézhez.

Szóval, aki meg szeretné tanulni, hogyan kell kevesebből is kijönni, remek gyakorlási lehetőség, ha a nyaralásra minél kevesebb holmit visz magával. Számtalanszor hallani emberekről, akik hónapokon keresztül vannak úton mindössze egyetlen hátizsákkal. Fontos, hogy eldöntsük, melyek a számunkra legszükségesebb dolgok, amiket a nyaralás alatt sem szeretnék nélkülözni. Számomra ezek a következők: az aktuális könyv, amit olvasok, egy jegyzetfüzet, egy sál és az okostelefonom, hogy fotókat készíthessek.

Kis kofferrel nincs hely a feleslegesen összevásárolt dolgoknak, szuveníreknek sem. Ha valaminek mégsem tudunk ellenállni, még mindig hazaküldethetjük a postával.

Ha valaki elindul a minimalizmus felé vezető úton, fontos megértenie és odafigyelnie, hogy ő birtokolja a tárgyakat, ne pedig fordítva. Ha kevesebbet birtoklunk, a fejünkben is nagyobb lesz a szabadság. Ugyanis ha sok cuccunk van, az sok időt is elvesz, hiszen azokat meg kell venni, otthon helyet találni neki, elrendezni, tisztán tartani, majd egyszer gondoskodni a felelősségteljes eltávolításáról, ami nem mindig könnyű feladat – gondoljunk csak az elektronikai cikkekre.

Előfordult már veled, hogy valamit megvettél, hazavitted, és akkor jöttél rá, hogy a boltban jól mutatott, de a saját lakásodba és stílusodhoz egyáltalán nem illik? Szerintem erre a kérdésre a legtöbben igennel válaszolnánk. Ilyenkor csak kiragadunk egy tárgyat a környezetéből, ahol jól mutatott, de ott, ahová visszük, már nincs meg hozzá a megfelelő háttér.

A vásárlás kisördöggé válhat, mert alkalmazhatjuk jutalomként, de vigaszként is. Bármi történik az életünkben, egy-egy tétel kosárba tétele indokoltnak tűnhet. Jobb azonban inkább egyet aludni rá, vagy egy kicsit többet várni, és átgondolni, tényleg szükségünk van-e az adott dologra. Mert ma már, ha elektromos gitárt szeretnénk, néhány kattintással és egy bankkártyával már másnapra a kezünkben tarthatjuk, míg korábban heteket vagy hónapokat is várnunk kellett, mire egy-egy kívánságunk teljesülhetett.

Felmérések bizonyítják, hogy napjainkban egyre többen költik a pénzüket tárgyak helyett élményekre. Ha csak magunkra figyelünk is észrevehetjük, mennyivel több örömet okoz egy délutáni séta, egy túrázás a barátokkal vagy egy biciklitúra a családdal.

Fort Molnár Henriett

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!