Menü

Mi köze a boldogsághormonnak a szenvedélybetegségekhez?

A szenvedélybetegségekre való hajlam hátterében olyan újabb tényezőket fedeztek fel a kutatók, mint például az oxitocin rendszer kifejlődésének zavarai.

Azzal a kérdéssel, hogy mi is az az oxitocin, sokunk a gyermekvállalás során, a szüléssel kapcsolatban találkozik. A szüléskor az oxitocin elősegíti a méhösszehúzódásokat, illetve segíti az anya-gyermek közötti kötődés kialakulását. A szülés folyamatában betöltött szerepe közismert, ám valójában jóval bonyolultabb hormon rendszer működésről van szó, mely a legújabb kutatások szerint még a szenvedélybetegségekre való fogékonyságra is hatással van.

Ausztrál kutatók azt vizsgálták, hogy a gyerekkorban bekövetkező rendellenes hormon-rendszer fejlődés és a felnőttkorban kialakuló függőségek között milyen összefüggés áll fenn.

Az oxitocin, amit más néven boldogsághormonnak is neveznek, megvéd a stressztől, ám bizonyos zavarok hatására, mint például, problémás szülés, gyermekkorban elszenvedett bántalmazás, az oxitocin rendszer kialakulása rendellenes irányt vesz fel. A szakemberek szerint a hormon rendszer kifejlődése során történő zavarok, fokozzák az addiktív szerek iránti fogékonyságot felnőttkorban.

A szocializációs zavarok mellett és azokkal néha szoros összefüggésben olyan biológiai folyamatok zajlanak a szervezetünkben, amelyek komplex módon befolyásolják személyiségünket. Így lehetséges az, hogy bizonyos traumatizációk gyermekkorban olyan negatívan hatnak a hormonális folyamatokra, hogy egyéb tényezők mellett, jelentősen növelik a felnőttkori függőségek kialakulásának esélyét.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.