Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?
- Dátum: 2025.07.08., 16:36
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- alkohol, állatorvos, avokádó, baleset, csokoládé, élelmiszer, emésztés, fokhagyma, gyomorbántalmak, hagyma, házi kedvenc, háziállat, koffein, kutya, macska, megbetegít, mérgezés, olajos magvak, szakember, tejtermék., teobromintartalom, ünnepek, veszélyforrás
A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
Vannak mérgező ételek, amik nekünk finomak, nekik halálosak lehetnek, ugyanis számos hétköznapi étel, amit az emberek gond nélkül fogyasztanak, a kutyák számára mérgező. Néhány példa:
- Csokoládé – a benne lévő teobromin szívritmuszavart, görcsöket, akár halált is okozhat.
- Szőlő és mazsola – veseelégtelenséget válthat ki, már kis mennyiség is veszélyes lehet.
- Hagymafélék (hagyma, fokhagyma, póréhagyma) – roncsolják a vörösvértesteket, vérszegénységet okoznak.
- Xilit (cukormentes rágóban, édességekben) – drasztikusan leviszi a vércukorszintet, ami rohamhoz és májelégtelenséghez vezethet.
Mi a helyzet a zsíros, fűszeres ételekkel?
Bizony ezek a kedvenceinknek emésztési zavarokat okozhatnak. Az emberek által gyakran fogyasztott zsíros, fűszeres vagy sült ételek (például kolbász, pörkölt, sült csirke bőrrel) a kutyáknak nem tesznek jót, hasmenést, hányást okozhatnak, illetve hosszú távon hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethetnek.
Adtam csontot a szomszéd kutyának, ezzel rosszat tettem?
Lehetséges. A csontok nem mindig biztonságosak. A közhiedelemmel ellentétben nem minden csont jó a kutyának: főtt csontok (pl. csirke, sertés) szilánkosra törhetnek, és felsérthetik a kutya nyelőcsövét, gyomrát vagy beleit. A csont elakadhat a bélben, ami sürgősségi műtétet igényelhet.
Ehet maradékot az eb?
A kutya tápanyagszükséglete nem ugyanaz, mint az emberé. A maradék étel nem tartalmazza a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, hosszú távon hiányállapothoz és betegségekhez vezethet és megzavarhatja az egészséges táplálkozási szokásokat.
Mit tehetünk?
- Csak kutyáknak készült, minőségi tápot vagy állatorvos által jóváhagyott étrendet adjunk.
- Ha jutalomfalatot adunk, győződjünk meg róla, hogy biztonságos, kutyáknak való.
- Ne adjunk neki az asztalról maradékot, bármennyire is könyörög.
Csokimérgezés kedvenceinknél – miért baj a csoki?
A kutyák ugyan szeretik a csokoládét, azonban hiába néznek könyörgő bociszemekkel a gazdira, a csoki kis mennyiségben is megbetegítheti őket, figyelmeztetnek a szakemberek.
Fokozottan kell figyeljünk háziállatainkra, ugyanis ők megeszik az elöl hagyott csokit, édességet, melyek komoly veszélyforrások, ha ilyen történik, azonnal állatorvoshoz kell vinni az állatot.
A csokoládémérgezés tünetei a kutyáknál a hányás, az izgalmi állapot, a felgyorsult szívverés. Nemcsak csokoládét nem ehetnek a házi kedvencek, hanem más egyéb élelmiszerektől, ételektől is távol kell tartani őket, ilyenek például az olyan édesítőszerek, mint a xilit.
Az alkohol és a koffein is tilos számukra. A kutyák mája nem képes feldolgozni az alkoholt, ezért az alkohol fogyasztása egészségügyi problémákat okozhat náluk. A koffein nem mérgező számukra, azonban élénkítő hatása kellemetlen és kényelmetlen lehet nekik.
Az avokádó is tiltólistás, melynek nem a húsa, hanem a magja, héja és levele jelent veszélyt a kutyákra, hányással, hasmenéssel járó tüneteik lesznek tőle.
Az olajos magvak nekünk embereknek egészségesek, a házi kedvenceknél azonban fulladásveszélyt jelentenek, és magas zsírtartalmuk miatt gyomorpanaszokat okozhatnak.
A tejtermékek közül a tej, a tejszín és a sajt a kutyáknál nehezen emészthető, hiszen belőlük hiányoznak a lebontó enzimek, ezért fogyasztásuk komoly gyomorgondokat idézhet elő.
A jó szándék nem mindig elég: ami nekünk finom, az a kutyának akár halálos is lehet. Ha szeretjük a kutyánkat, akkor nem csak szeretetet, hanem felelősségteljes gondoskodást is adunk neki – ez pedig azzal kezdődik, hogy tudatosan és helyesen etetjük
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.