Menü

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük, fejlődést és jobb együttműködést is eredményezhet.

Melyek a munkahelyi konfliktusok főbb okai?
- Kommunikációs zavarok: Félreértések, hiányos vagy rosszul értelmezett információk.
- Személyiségbeli különbségek: Eltérő értékrendek, munkastílusok, temperamentumok ütközhetnek.
- Versengés az erőforrásokért: Bérek, előléptetés, figyelem vagy időbeli erőforrások (pl. határidők) körüli rivalizálás.
- Főnök-beosztott viszony: Hatáskörök, elvárások vagy stílusbeli különbségek konfliktust szülhetnek.
- Változások a munkahelyen: Új vezetés, átszervezés, digitalizáció vagy leépítés okozhat feszültséget.
Minden munkahelyen vannak konfliktustípusok, ez lehet személyes konfliktus, ha két vagy több kolléga személyes okból nem jön ki egymással, vagy akár szakmai konfliktus, amikor nézeteltérés jön létre a munkamódszerekről, célokról vagy döntésekről.

A csoportközi konfliktus során különböző részlegek, csapatok érdekei ütköznek, míg a hierarchikus konfliktusban vezetők és beosztottak közti ellentétek élesednek ki.
Ritkábban, de előfordulhat értékalapú konfliktus, amiben világnézeti vagy erkölcsi különbségekből fakadó összetűzések jönnek létre.

Miért fontos a konfliktuskezelés a munkahelyen? Hogyan kezeljük hatékonyan a munkahelyi konfliktusokat?
A nem kezelt konfliktusnak sajnos következményei vannak, amennyiben a konfliktusokat nem kezelik megfelelően, annak negatív hatásai lehetnek például romló munkahelyi légkör, csökkenő teljesítmény és motiváció, stressz, kiégés.

Megfelelő kezeléssel a konfliktusok akár erősíthetik is a csapatmunkát, javíthatják a kommunikációt és elősegíthetik a fejlődést. Ebben segít a nyílt kommunikáció, ha lehetősége van minden félnek a véleménye kifejtésére. Aktív hallgatással is sokat tehetünk ezért, ám ne csak hallgassuk, hanem értsük is meg a másik álláspontját.
Legyen bennünk empátia és próbáljuk megérteni a másik szempontjait, érzéseit.
Mi a megoldás, ha mindez nem elég?
Súlyosabb esetekben érdemes HR-es vagy külső mediátor segítségét kérni.

Miért nem jó, ha sok nő dolgozik együtt?
Ha egy munkahelyen csak nők dolgoznak vagy sok nő dolgozik együtt, akkor az az esetek többségében konfliktusokhoz vezethet. De mi lehet ennek az oka? Mi az a méhkirálynő-szindróma?
Sok nő tapasztalta már, hogy más nők megnehezítik az életüket a munkahelyükön, sőt, adott esetben még a felmondáson is gondolkodtak már. Az 1970-es években a tudósok még kifejezést is alkottak a jelenségre, ez pedig a "méhkirálynő-szindróma".

A munkahelyi konfliktusok sok esetben abból fakadnak, hogy mindannyiunknak mások a szükségleteink, más igényeink és követelményeink vannak. A munkahelyi konfliktusok lehetnek nyíltak vagy rejtettek, de ha hosszú ideig nem oldódnak meg, a krónikus stressz mellett a csapatok felbomlásához is vezethetnek. A munkahelyi konfliktusok kezelése mellett fontos a megelőzés is. Ez olyan vállalati kultúrával érhető el, amely ösztönzi a nyitottságot, tiszteletet, együttműködést és rendszeres visszajelzést

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.