Menü

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

A medence kezelése számomra első olvasatra bonyolultnak tűnt, hezitáltam is a vásárlással, de valójában el kell mondanom, hogy nem macerás. Kis utána olvasás és gyakorlás, némi eszközszükséglet, vegyszerek és máris kristálykék vízben fürödhetnek a gyerekek.

A harmadik szezont kezdjük otthon családi, merevfalú, nagyméretű medencénkkel, melynek tisztán tartásához bizony szükség volt néhány évnyi rutinszerzésre és tapasztalatgyűjtésre, ezt az időt szeretném a kedves újdonsült medencetulajdonos olvasóinknak megspórolni tanácsaimmal.

1. Vízminőség fenntartása, pH-érték ellenőrzése:
A víz pH-értékének ideális tartománya 7,2–7,6 között van. Ha túl savas vagy lúgos a víz, az irritálhatja a bőrt és csökkenti a fertőtlenítőszerek hatékonyságát. A leggyakoribb fertőtlenítőszer a klór, amely elpusztítja a baktériumokat és algákat. Alternatívaként használható a só is.
Mit kell tudni az adagolásról?
A klórtablettákat vagy granulátumokat heti rendszerességgel adagoljuk, az előírt mennyiségben.
Mit jelent na klórsokk?
Időszakos, nagyobb adag klór a víz gyors fertőtlenítésére (pl. vihar után vagy sok fürdőző után).
Ne feledkezzünk el az algamentesítésről sem! Hetente érdemes algaölő szert használni, különösen meleg időben, mert az algák gyorsan szaporodnak.

2. Mechanikai tisztítás, szűrőrendszer:
A homokszűrős vagy patronos szűrőrendszer a víz keringtetésével szűri ki a szennyeződéseket. Naponta legalább 6–8 órát érdemes működtetni. A lefolyók és szkimmerek gyűjtik össze a felszíni szennyeződéseket, mint leveleket, rovarokat. Hetente tisztítani kell a kosarukat.
Hatékony segítség a medenceporszívó vagy robot, mely a medence alján összegyűlt homok, sár vagy egyéb lerakódások eltávolítását végzi. Érdemes kézi vagy automata porszívót használni.

3. Medence takarása és megelőző lépések
Takaró használata (ponyva vagy buborékfólia): megakadályozza a szennyeződések bejutását, csökkenti az elpárolgást és megtartja a víz hőmérsékletét, illetve, ha megkérjük a gyerekeket, hogy zuhanyozzanak, mossanak lábat fürdés előtt, akkor jelentősen csökken a vízbe kerülő szennyeződések (izzadság, kozmetikumok) mennyisége.
4. Szezonális karbantartás
A medence téliesítése ősszel a vízszint csökkentésével, vegyszerezéssel történik (téliesítő szer), illetve a szűrőrendszer víztelenítésével és a medencetakaró felhelyezésével.

5. Végül hasznos tippek
Legalább hetente egyszer ellenőrizzük a víz pH- és klórszintjét tesztcsíkkal vagy digitális műszerrel. Erősebb esőzés vagy nagyobb medencehasználat után érdemes extra fertőtlenítést végezni.
A medence karbantartása némi odafigyelést igényel, de a tiszta és biztonságos víz minden ráfordított percet megér. Egy jól karbantartott medence hosszú évekig örömforrás marad a családnak.
Végül a legfontosabb: ha kisgyerek van a háznál, zárjuk el a vegyszereket, a létrát mindig hajtsuk fel. Soha ne feledjük el a biztonságos fürdőzés szabályait! Kisgyermeket - de még nagyot sem – soha, semmikor, semmilyen körülmények között, egyetlen percre sem hagyjunk felügyelet nélkül még a legkisebb medencében sem! Soha!

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.