A magassarkú cipők jótékony és káros hatásai!
- Dátum: 2024.01.20., 21:49
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- „örökzöld” stílus, Achilles-ín, bőrkeményedés, divat, elegánsabb, formás lábak, járási nehézségek, jótékony, kalapácsujj, káros hatásai, lábápoló krémek, lábfájás. hátfájás, magasabb, magassarkú cipők, nőiesebb, olajok, ortopédiailag, sarokmagasság, szexis, vonzó
A magassarkú viselése nőiesebbé, elegánsabbá és magasabbá tesz bennünket nőket, ezért annyira népszerűek, azonban valljuk be nem kényelmesek hosszútávon és sajnos kínzó hát és lábfájásokat is okozhat. Nézzük a magassarkú előnyeit és hátrányait.
A magassarkú cipők viselése „örökzöld” stílus és soha nem megy ki a divatból. Azért kedveltek, mert magasabb, elegánsabb megjelenést kölcsönöz viselőjének, ami pedig hasznos az alacsonyabb hölgyeknek. Azért is előnyös némelyeknek, mert karcsúbbnak láttat, vonzóbbnak. Aki viseli, úgy érzi nagyobb önbizalmat ad, stílusos megjelenést, szexisebb járást.
Kijelenthetjük tehát, hogy a magassarkú cipők hozzájárulnak a megfelelő és vonzóbb testtartáshoz, ami önbizalmat ad a nőknek. Egy magas sarkú cipőben a női lábak formásabbak, hosszabbnak tűnnek, s bármilyen öltözéket remekül kiegészítenek, akár egy kosztümöt, akár egy farmert. S ennyi előny után akkor most nézzük is az érem másik oldalát, a hátrányokat!
Lábfájdalmat okoz.
A legtöbb nő, - ha nem is vallja be - egy magassarkúban eltöltött nap után szinte megkönnyebbülten dobja le otthon a körömcipőt, hiszen többórás viselés után már fáj a lába, ez pedig a következő magyarázattal megérthető: amikor magassarkút viselünk a test teljes nyomása a lábfejekre koncentrálódik. Ha ez hosszabb ideig történik, akkor láb illetve még csípő fájdalmakat is okozhat.
Járási nehézségek is láthatók némely viselőjénél, van, aki könnyen elveszíti az egyensúlyt ezekben a cipőkben, másoknak az első perctől már igen kényelmetlenek.
Akiknek hátfájást okoz a magas sarok, az amiatt érzi ezt, mert a magassarkú viselése során nyomás nehezedik a hát alsó részére és ez a nyomás okozhat kellemetlen fájdalmat a hátnak ezen részén.
Szinte mindennapos a bőrkeményedés is a magassarkú cipők viselésétől, ezt elkerülhetjük, ha rendszeresen masszírozzuk talpunkat lábápoló krémekkel, olajokkal.
Ami igazán veszélyes egy ilyen cipő viselésénél az a bokarándulás, kibicsaklás, ennek oka a fent említett egyensúlyprobléma. Járáskor a súly először a sarokra kerül, majd ahogy a talp gördül előre, a talppárna, végül a lábujjak érintkeznek a talajjal, a terhelés tehát hátulról előre halad, ha azonban túlságosan magas sarka van a cipőnek, az egyensúly megváltozik.
Mindegyik körömcipő egészségtelen hosszútávon?
Azt gondolom, hogy nem, hiszen sokat számít, hogy mekkora sarokmagasságú cipőről is van szó. A magasabb sarkú cipő viselése során a testsúly nagy része a láb elülső részét terheli. Ennek a súlyeltolódásnak a következménye, hogy harántboltozatra túlterhelődik, a talpizmok, szalagok gyengülnek, megnyúlnak. Mindennek következtében, bokasüllyedés, kalapácsujj, bütyök alakulhat ki. A túlságosan lapos talpú cipők (például balerinacipők) a másik véglet, így ugyancsak nem szerencsés a viseletük - ortopédiai szempontból. Ezekben a lábbelikben ugyanis az Achilles-ín túlfeszül, a kalapácsujj kialakulása ugyancsak előfordulhat. Az ortopédiai szempontból egészséges cipőnek nagyon minőséginek és kényelmesnek kell lennie, nem az aktuális „eszement” utolsó divatot követi és nem olcsó,
Ami pedig a sarokméretet illeti, a szakemberek szerint az 1-2 cm-es sarok számít ortopédiai szempontból ideálisnak - tehát sem az ennél magasabb, sem az ennél alacsonyabb talpúakat nem ajánlják. A magas sarkú cipő orvosi értelemben vett felső határa pedig 5 cm-nél van, tehát ennél magasabb sarkú cipőt nem ajánlott rendszeresen viselni, ha nem szeretnénk a fent említett hát-és lábproblémákkal, fájdalmakkal szembesülni.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?