Menü

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Az ekcéma egy a bőr felszínén jelentkező gyulladás, mely kellemetlen égő, viszkető érzést kelt. Több fajtája ismert, egyik sem fertőző, általánosságban hólyagokkal, bőrpírrel, hámlással, sokszor felszíni duzzanattal jelentkezik. A kis hólyagok sérülékenyek, kifakadhatnak, melyek egy része átfordulhat nedvedzésbe is, főleg ha vakaródzunk.

A diszhidrotikus ekcéma is ilyen jellemzőkkel megáldott bőrprobléma, de nézzük, miben más. Ez a fajta többségében a kéz ujjain, a tenyéren, a láb ujjain és a talpakon jelentkezik. Rendkívül kellemetlen, kínzó viszketéssel és/vagy szúró, égető érzéssel jár. Kis hólyagok keletkeznek a bőr egyes rétegei alatt, melyek akár hetekig is ott maradnak. Nem csak csúnya, de igen nyugtalanító látványt is nyújt, ami miatt a tőle szenvedő ember inkább eldugja ezeket a testrészeit. Amikor ezek a hólyagok lekezdenek gyógyulni, sokszor kilyukadnak, kiengedve magukból a bennük raktározódott nedvességet, majd a bőr ezeken a területeken kiszárad, bevörösödik, és rosszabb esetekben kirepedezik.

Amennyiben ez nem lenne elég bosszantó, az ebben szenvedő betegnek arra is kényesen oda kell figyelnie, hogy a keletkezett sebek ne fertőződjenek el, mivel a kis hólyagokon keresztül a felülfertőződés esélye is fennáll. Oka sokféle lehet. Előfordul ritka esetekben, hogy genetikai úton örökölik, de döntő többségben allergia, vagy állandó nedves környezettel való érintkezés okozza. Okozhatja fémallergia, nikkelallergia, ételallergia, szénanátha, erős dohányzás, fokozott izzadás, sőt, azoknál is igen jellemző, akik nagyon sokat stresszelnek. A stressznél szerepet játszik az is, hogy traumatikus helyzetekben az ember tenyere és talpa jobban izzad, mint máskor.

Sajnos a betegség kezelésében nincs igazán jó terápia, de sokat segíthet, ha allergia tesztekkel kiderítik, van e valamilyen külső tényezővel szembeni érzékenység. Magát az irritációt helyileg szteroidot tartalmazó kenőcsökkel lehet kezelni, illetve mellé alkalmazható antihisztamin tartalmú szer is. Ezek a tüneteket enyhítik, de magát a betegséget nem gyógyítják meg. Éppen ezért nem meglepő, ha valakinél akár havonta is jelentkeznek a hólyagok. Legrosszabb esetekben steril körülmények között kell tartani az érintett felületeket, hogy a nyílt sebeken keresztül ne kerüljenek kórokozók a szervezetbe.

Otthon, házilag senki ne álljon neki kezelni magát a szomszéd nénitől kapott, megmaradt kenőcsökkel, mert jobb esetben nem használnak, rosszabb esetben meg inkább csak ártani fognak vele. Mindennemű kezelést bízzunk szakorvosra. Érdemes kerülni a kemikáliákat és védőfelszerelésben dolgozni, illetve a magvakat, mint dió, mogyoró, kivezetni az étrendünkből.

A diszhidrotikus ekcéma legfőképp egy a kezeken és talpon jelentkező bőrgyulladás, melynél kis hólyagok jelentkeznek, ezek kellemetlen viszketést és sebesedést okoznak. Okozhatja allergia, vagy erős stressz is, kezeléséhez minden esetben szakorvossal egyeztetve a kiváltó okokat kell megkeresni.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.