Legerősebb természetes tisztítószerek, amivel minden vegyszert kiválthatsz
- Dátum: 2021.08.25., 15:31
- Udvari Fanni
- képek:pixabay.com
- citrus, ecet, krumpli, lenolaj, mosószer, szódabikarbóna, teafaolaj, természet, tisztítás
Kell egy flakon vízkőoldó, valami a fertőtlenítéshez, némi por, hogy megtisztítsd a ruhákat, valami mindent átmaró anyag, hogy megszüntesd a dugulást, és persze a szagokat is jó lenne semlegesíteni. Ahelyett, hogy vegyi anyagok tucatjait tárolnád a lakásban, inkább szerezd be a legerősebb természetes tisztítószereket, és felejtsd el örökre a kemikáliákat.
Folttisztításhoz, takarításhoz
Szódabikarbóna
Lágyítja a vizet, lúgos hatásának köszönhetően pedig jól oldja a zsíros szennyeződéseket. Kevés vízben feloldva eltüntetheted vele a ruhákról a kávé- és teafoltokat, de a szagokat is magába zárja. Használhatod az ezüst-, acél- vagy más fémtárgyak fényesítésére is.
Só
Enyhén fertőtlenítő hatású, magába zárja a szagokat, és kiválóan alkalmazhatod súrolószer helyett. Készíts sűrű, kenhető masszát finom szemű asztali sóból és egy kevés vízből, és használd bátran a tűzhelyre égett ételmaradék feloldásához vagy a mosogató kisikálásához.
Kávézacc
Ne dobd ki a reggeli kávézás után visszamaradt zaccot. A finom őrleményt szintén használhatod súrolószerként, de egy kis zacskóba töltve szagtalanítóként is jól beválik a hűtőben vagy a cipősszekrényben. Csersavtartalmának köszönhetően a kávézacc feloldja a makacs, zsíros szennyeződéseket, ezért megtisztíthatod vele a tűzhelyet vagy a sütőt, de a lefolyóba öntve a dugulást is megszünteti.
Tealevél
Ha inkább teapárti vagy, érdemes összegyűjtögetned a reggeli ital után visszamaradt leveleket. Az enyhén nedves tealevéllel ugyanis megtisztíthatod a régi szőnyeget a lerakódott portól, és a színe élénkségét is visszaadhatod. Nem kell mást tenned, mint a nyirkos leveleket a szőnyegre szórnod, várnod néhány percet, majd a levelekkel együtt összeporszívóznod a régi szennyeződéseket is.
Krumplihéj
Ha fényes, ragyogó és persze csíkmentes ablaktáblákat szeretnél, hámozz meg öt-hat szem közepes méretű krumplit, majd forrázd le a héjukat. Szűrd meg a főzetet, hagyd langyosra hűlni, majd ezzel mosd le az ablakokat. A krumplihéj vize nemcsak a rászáradt szennyeződéseket oldja fel, de szép, csillogó felületet is kölcsönöz az üvegnek.
Mosószappan
A kizárólag természetes összetevőket tartalmazó mosószappannal fillérekből tüntetheted el a fehér és színes ruhák foltjait. Nagyanyáink csodaszerét bátran használhatod a modern automata mosógépekben is, nem tesznek benne kárt, és még a bőrödhöz is kíméletesebbek, mint a vegyszerekkel dúsított mosószerek.
Lenolaj
A bútorápolók veszélyes anyagokat, például formaldehidet vagy fenolt tartalmazhatnak. A mesterséges szerek helyett inkább keverj el két rész lenolajat egy rész ecettel, és ezzel töröld át a fát, hogy hosszú életű és csillogó legyen. A lenolajas keverékkel a bőrbútorokat is megóvhatod a kiszáradástól és repedezéstől.
Fertőtlenítéshez
Ecet
Az egyik legerősebb, univerzális természetes tisztítószer. A hígítatlan, 20%-os ecetet nemcsak vízkőoldásra vagy a ruhák színének felfrissítésére használhatod, hanem fertőtlenítésre is. Az ecet képes elpusztítani a penészgombát is, így nélkülözhetetlen, ha a fürdőszoba takarításáról van szó.
Citrom
A friss citrusok illóolajai közismerten fertőtlenítő hatásúak. Ha a lakásban beteg van, facsarj ki egy citromot, adj a levéhez kétszer annyi vizet, és töltsd egy szórófejes flakonba. Áttörölheted vele a kilincseket és a távirányítót, vagy bármilyen olyan eszközt, amihez gyakran érsz hozzá. Érdemes időnként a levegőbe is spriccelned néhány fújást a citromos oldatból, hogy felfrissítsd a szobát, illetve baktérium mentesítsd a levegőt.
Teafaolaj
Az egyik legerősebb természetes fertőtlenítőszer, amely képes elpusztítani a gombákat, baktériumokat és más kórokozókat. Olyan erős, hogy néhány csepp is elegendő belőle. Tehetsz a felmosóvízbe, a mosószer mellé, oldatával áttörölheted a vécét, de csepegtethetsz a lefolyókba is. Garantáltan elpusztítja a kórokozókat, így a kellemetlen szagokat is percek alatt megszünteti.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!