Vadkemping – ha valami izgalmasra vágysz
- Dátum: 2021.08.06., 06:14
- Liszli Kornélia
- képek:pexels.com
- kalandor, mindenhol, nyugis, olcsóbb, tábor, víz közel
A vadkemping szuper dolog, de van néhány trükkje, néhány olyan fortély és tudnivaló, amit nem árt ismerni, mielőtt belevág az ember.
Nézzük az előnyeit.
A vadkemping ingyen van. Nem mindenki engedheti meg magának, hogy sokat költsön egy túrán. A napi költség egyik legnagyobb része az alvásból fakad. (A másik az evés, ott azon fogsz spórolni, ha nem étteremben eszel, hanem magadnak vásárolsz, főzöl.) Csak számolj utána! Ha egy hónapra mész bringázni, és éjszakánként csak 3-5000 Ft-ot költesz (egy olcsóbb országban), máris 6 számjegynél tartunk. Egy olcsóbb országban. Nem beszélve arról, hogy sok kalandor lelkű bringás maga mögött hagyja a járt utat a járatlanért és olyan helyekre téved, ahol nincsen fizetős szálláshely. Nem kell messzire menni. Magyarországon is rengeteg ilyen hely van. Például a legtöbb erdő.
A vadkemping nyugis (a legtöbbször).
A legtöbb kemping (természetesen nem mind) hangos, és a pihenésre a legkevésbé sem alkalmas. Várni kell a zuhanyzóban a melegvízre, a konyhában a vízforralóra vagy a tűzhelyre, a portán a be- és kicsekknél.
Mindenhol ott van.
Az a jó a vadkempingben, hogy pont ott van, ahol kell. Bárhol és mindenhol! Nincs kényszer, hogy adott pontba el kell jutnod, mert lefoglaltad a szállást és a pénzed bánja ha nem érsz oda.
Ahol az este ér, ott keresed meg az alkalmas helyet. De hogy keress helyet és szabad-e egyáltalán ott aludnod?
A legtöbb európai országban szabad, de legalább is szemet hunynak a vadkempingezés fölött. Megengedett többek között Skóciában, Svédországban, Norvégiában, Finnországban, Észtországban, Spanyolországban és Törökországban is. Nem problémáznak rajta Oroszországban, Romániában, a balkán országaiban.
Tiltja például Belgium, vagy Horvátország, ahol komoly bírságot és akár a cuccod elkobzását vagy lefoglalását kockáztatod, ha a kempingen kívül dobod fel a sátrad. Izlandon nagyon bonyolult vadkempingezni (sok szabály és szempont van, hogy hol lehet és hogyan). Angliáról, Németországról és az Alpok országairól összességében elmondható, hogy tilos a kijelölt sátorozóhelyeken kívül sátrazni, de bivakolni (sátor nélkül való alvás) több országban is megengedett.
Amikor csak lehet, vízközelben! Az egyik legtutibb hely, ahol vadkempingezhetsz, a vízpart. A vízből ihatsz (természetesen ha megfelelően tiszta, egy alapos szűrés után), főzhetsz vele, mosogathatsz, ruhát moshatsz, fürödhetsz.
Mire figyelj ha vízparton vagy? Ha folyóvíz mellett kívánsz táborozni, próbáld pár méterrel a víz szintje fölé állítani a táborodat. Egy kiadós éjszakai esőzés miatt (ami akár lehet feljebb a hegyekben), nagyon gyorsan képes ugrásszerűen megnőni a vízszint.
Ne koszold be a vizet! Ha mosogatsz, vagy mosol, soha ne mosd bele a koszos dolgaid a vízbe! Már egy kis mosogatószer is kártékony hatással van az élővilágra. Merj ki vizet és a víztől távolabb mosogass, hogy biztos ne kerüljön semmi a tóba vagy folyóba. Fürdéshez használj túraboltokban kapható környezetbarát, lebomló tisztálkodószereket.
Jó kempingezést!
Liszli Kornélia
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.