Menü

Így esznek az ínyencek

A civilizált, időhiányban szenvedő társadalom "elfelejtett okosan enni". A nagy rohanás közepette túl sokat és túl gyorsan eszünk, s közben nem is érezzük az ételek ízét. Ideje változtatni a szokásainkon, hogy valóban élvezetté váljon az étkezés!

Hogyan és miért alakultak így át az evési szokásaink? A legfontosabb momentum, hogy az ipari élelmiszergyártás térhódításával megszűnt az ételek szezonális és korlátozott fogyasztása. Az alapanyagok legnagyobb része bármikor elérhető (még ha nem is mindig ugyananyiba kerül). Ennek hátránya, hogy nem törekszünk a frissességre - igaz, sok bevásárlóközpont és multi élelmiszerlánc éppen ezzel a hívószóval csalogatja vevőit. S mivel bármi bármikor elérhető, mindent mindennel és mindenkor fogyasztunk. Jellemző, hogy egyszerre sokféle ételt eszünk "terülj, terülj asztalkám" - jelleggel.

De hiába ekkora a kínálat, ha sietősen kapjuk be az ennivalókat, a falatokat nem rágjuk meg eléggé, és még csak nem is figyelünk evés közben: a legtöbben tévét néznek, telefont és tabletet, vagy számítógépet használnak evés közben, "jobb esetben" pedig olvasnak. Mindenesetre nem figyelnek arra, amit csinálnak, az evés automatizmussá válik.

Pedig a túlevés egyik oka az, hogy ésszel tudjuk: az étel az élet, és élvezetet keresünk benne, de a fenti szokások mentén nem kapjuk meg tőle azt, amit várunk, ezért "túlfogyasztunk", hátha akkor és attól jobb lesz. Megfigyelhető, hogy aki valóban élvezni tudja az ételek ízét, és odafigyelve, "jelenléttel" és tudatosan étkezik, annak kisebb mennyiség is jóllakottságérzetet, sőt örömet okoz.

Íme néhány ötlet, amit ha megfogadsz, igazi ínyenc lehetsz, akinek az evés anélkül válhat boldogságforrássá, hogy elhíznál!

- Ne egyél egyszerre, egymás után sokféle ételt, hanem kapj be egy falatot, és rágd meg alaposan! Figyeld meg, milyen íze van, milyen állaga, fűszerezése. (Ezzel egyébként a tudatos jelenlétet is gyakorolhatod, és úgynevezett flow-élményben lehet részed.) Ha lenyelted, utána edd a következő féle ételt (mondjuk a főétel után a köretet, vagy a szendvicshez a sajtot).
- Próbáld ki, hogy csak az étel élvezetéért eszel, nem pedig csupán azért, mert éhes vagy! De add meg a módját: teríts meg szépen, és ne tereld el a figyelmedet evés közben semmivel. Azaz hagyd máshol a telefonodat, és a tévét se kapcsold be!
- Keresd a szezonális ételeket, hiszen mindig ezek a legízesebbek, valamint a házi termelők termékeit! Biopiacokon, kistermelői üzletekben találhatsz ilyesmit. Igen, érezni lehet a különbséget a házi és a bolti mustár, torma, mogyorókrém, majonéz, lecsó és sok más egyéb között.
- Lehetőség szerint kerüld a fagyasztott és konzervételeket! Teljesen más ízvilágban lesz részed.
- Szánj időt az evésre! Próbálj olyan időpontokat választani, amikor nem rohansz, hanem rá tudod szánni az időt a tudatos étkezésre.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!