Menü

Gyógyvizeink-Mezőkövesd gyöngyszeme

Közel hetvenöt éve fedezték fel a mezőkövesdi gyógyvizet, amely azóta is évente millióknak hoz enyhülést panaszaikra.

A Zsóry gyógyvíz története egészen 1939-ig nyúlik vissza. Olajat kerestek Zsóry Lajos országgyűlési képviselő földbirtokain, amikor 875 méter mélyről 62-68 Celsius fokos melegvíz tört fel. A víz a talajszinttől mérve egészen 30 méteres magasságig spriccelt ki a föld mélyéről. Ezt követően közel egy évig csak palackozott formában lehetett hozzájutni a Zsóry vízhez, majd 1940-ben elkészült az első medence. A kútból percenként 5000 liter termálvíz bugyogott elő, ám később apadt ez a mennyiség, így új kutakat kellett fúratni.

A II. világháború alatt az egyetlen termálvizes medencét is lerombolták, ezért a nagy világégés végeztével újra kellett építeni. Ekkor már bővítették is a fürdőt. Sőt a vizet is bevizsgáltatták és rájöttek, hogy igen értékes termálvízről van szó, amit 1968-ban gyógyvízzé is minősítettek. A vízre épülő fürdő azóta is töretlenül fejlődik, ma már minden igényt képes kielégíteni, legyen szó pihenni vágyó kisgyerekes családokról, vagy gyógyulni vágyó betegekről.

A kálcium-magnézium-hidrogén-karbonátos, szabad szénsavat tartalmazó és magas szulfidkén tartalmú hévíz jótékony hatásairól mindenképpen szólnunk kell.

A 34-36, illetve 37-40 Celsius fokos melegvízben a bőr erei kitágulnak, fokozódik a szövetek oxigén ellátottsága, így könnyebben bejutnak a szervezetbe a jótékony ásványi anyagok. A termálvíz erős izomlazító, fájdalom csillapító hatású, de az idült gyulladásos folyamatokra is kedvezően hat.

A magas kéntartalom miatt a Zsóry víz értágító, vagyis vérnyomás csökkentő hatású, javítja az erek vérellátását, ezáltal csökken az érelmeszesedés kockázata. A kén továbbá élénkíti a légzést, gyulladáscsökkentő, javítja az anyagcserét és különböző bőrbetegségekre is jótékonyan hat.

A mezőkövesdiek azt is jól tudják, a gyógyvíz kúraszerűen alkalmazva fokozza a szervezet ellenálló képességét, erősíti az immunrendszert.

Fotó:
termálfürdő.hu

Tényleg a hibáinkból tanulunk?

Az emberi élet természetes része a tévedés. Már gyermekként megtapasztaljuk, hogy az első lépések bizonytalanok, elesésekkel járnak, mégis ezek vezetnek el ahhoz, hogy magabiztosan tudjunk járni. Ugyanez igaz életünk minden területére: a tanulásban, a munkában, a kapcsolatokban és a személyes fejlődésben is.

Az iskolai erőszak megelőzése közös ügy: miért kulcsfontosságúak a prevenciós előadások az iskolákban?

Az iskolai erőszak évek óta az oktatás egyik legsúlyosabb kihívása Magyarországon és világszerte. Bár a közvélemény leginkább a fizikai bántalmazás eseteire figyel fel, a probléma ennél jóval összetettebb. A csúfolódás, a kiközösítés, a megalázás, a fenyegetés, valamint az interneten zajló zaklatás ugyanúgy komoly lelki sérüléseket okozhat a gyermekeknek, mint a tettlegesség.

A sashiko: több mint japán ruhajavítási vagy hímzési technika

A Textilművészet világában kevés olyan eljárás létezik, amely egyszerre hordoz gyakorlati, esztétikai és filozófiai jelentést. A Sashiko pontosan ilyen. Első pillantásra csupán apró, ismétlődő öltésekből álló japán hímzésnek tűnhet, valójában azonban jóval több ennél: a takarékosság, a kitartás, a fenntarthatóság és az emberi gondoskodás szimbóluma.

A DINKWAD-jelenség a fiatalok körében – amikor a karrier, a szabadság és a kutya kerül előtérbe

Az elmúlt években egyre gyakrabban bukkan fel a közösségi médiában és a társadalomtudományi diskurzusban a „DINKWAD” kifejezés, amely az angol Double Income, No Kids, With A Dog rövidítése. Magyarul nagyjából úgy fordítható: „két jövedelem, gyerek nélkül, de kutyával”.

Két keréken az egészségért és a bolygóért

A kerékpározás egyre több ember számára válik a mindennapi közlekedés praktikus és fenntartható formájává. A bicikli nemcsak a fizikai és mentális egészséget támogatja, hanem a városi légszennyezés és a forgalmi terhelés csökkentésében is fontos szerepet játszik.