Ha lázas a gyerekünk
- Dátum: 2013.09.28., 13:07
- digitális hőmérő, higanyos hőmérő, hőemelkedés, hűtőfürdő, lázcsillapítás, vizes borogatás
Itt van az ősz, itt van újra, ami azt is jelenti, hogy újra megkezdődött az óvoda és az iskola. A nagyobb közösségbe bekerülve szinte elkerülhetetlen a betegség. Ha egyszer valaki megkapja, gyakorlatilag végigmegy az egész csoporton, vagy az osztályon. Mit tegyünk, ha lázas a gyerekünk?
Fontos tudnivaló, hogy ténylegesen csak 38 Celsius fok és felette beszélünk lázról, 37.5-től mindössze hőemelkedésről van szó, ez alatt pedig még normális a test hőmérséklete.
A gyerekeknél még többféle helyen mérhetünk lázat, a legkisebbeknél a szakemberek azt tanácsolják, a végbélben mért láz a legegyszerűbb módja, hogy meg tudjuk, valóban valami baj van-e. Azt mindig tartsuk észben, hogy az itt mért hőmérsékletből le kell vonni 0.5 Celsius fokot, akkor kapjuk meg a gyermek valódi hőmérsékletét. Ilyenkor higanyos hőmérőt alkalmazzunk.
Ha viszont meg szeretnénk kímélni csemeténket ettől a kellemetlenségtől, akkor valamivel mélyebbre kell nyúlni a pénztárcánkba, ugyanis a fülben és homlokon is használható digitális készülékek elég drágák, viszont gyorsak és viszonylag pontosak.
A homlokra tehető laphőmérőket inkább kerüljük el, mert ezek leginkább csak irányadóak lehetnek, ám pontos értéket nem mutatnak.
Ha végül bizonyosságot nyert a láz, akkor se essünk kétségbe és ne is rohanjunk azonnal az orvoshoz, előbb kezdjük meg a láz csillapítását. Ennek kétféle módja létezik: gyógyszeresen, vagy borogatással, hűtőfürdővel érhetünk el jó hatást.
A láz mindig hasznos, mert ez azt jelzi, a szervezet védekező rendszere dolgozik. Ráadásul a magasabb hőmérsékleten a kórokozók gyorsabban és jobban pusztulnak.
Ha hűtőfürdőt alkalmazunk a láz csillapítására, akkor 37-38 Celsius fokos vízbe ültessük be a csemetét, majd szépen fokozatosan engedjük meg a hideg vizet is. Ne hűtsük le a vizet túl hidegre, a legjobb, ha 23-24 Celsius fokos marad. Ez éppen elég arra, hogy az áthevült test hőmérséklete visszaálljon.
Alkalmazhatunk hideg vizes borogatást is, de arra mindig figyeljünk, hogy ne a csuklójára és a bokájára tegyük a megnedvesített ruhát. Láz esetén mindig a törzset kell becsavarni, mert ez megfelelően nagy felület ahhoz, hogy hűtő hatást érjünk el vele. A csukók és a bokák felülete túl kicsi a láz csillapításához.
Gyógyszert, hagyományosat és homeopátiásat, is választhatunk. Sőt, akár fordulhatunk a népi gyógyászat felé is, hiszen számtalan lázcsillapító főzetet, teát ismerünk. Ilyen például a bodza, a napraforgó, a csarab (seprűvirág), vagy a legyezőfű is.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.