Menü

Alakformálás - net vagy edző segítségével?

  • Dátum: 2013.04.08., 11:35

Míg a tavasz végleg be nem teszi a lábát hozzánk, addig még a benti sportok viszik a prímet. Az alakformálás főként női műfaj, készülve a bikini szezonra nagyon is aktuális, ráadásul tipikus benti sportolási lehetőség.

Az alakformálásban az erősítést, feszesítést szolgáló gyakorlatok vannak túlsúlyban, főleg a comb, fenék és has területeire szeretnénk ilyenkor „formálóan” hatni, de a kar megdolgoztatása is a paletta része.

A kérdés már csak annyi, hogy otthon magunktól végezzük vagy edző irányításával. A felvetés azért is aktuális, mert a mai világban az internet és a számítógép segítségével a szobánkba varázsolhatjuk a legprofibb személyi edzőket, hogy aztán az ő vezetésükkel végezhessünk egyszerűen, kényelmesen és olcsón alakformálást segítő gyakorlatokat. Itt persze mindjárt nem is kettő, hanem három különböző dologról van szó, hiszen egyik eset, amikor az edzővel személyes, „élő” kontaktus révén mozgunk. A másik szituációban otthon vagyunk és virtuális kapcsolat révén veszünk igénybe egy edző vezetését, a harmadik esetben pedig magunktól próbálunk sportolni.

Mi mind a hármat kipróbáltuk, most pedig összegezzük tapasztalatainkat. Az első esetben különböző DVD-k és az internetre feltöltött edzés programok segítségével láttunk neki a munkának. Ebben az esetben készülés, utazás és nagyobb anyagi ráfordítás nélkül tehetünk valamit egészségünkért, na persze meg a jó alakért. Nyilvánvalóan kevesebb időt vesz igénybe, és bármikor, ha van egy szabad félóránk otthon nekiláthatunk az alakformálásnak. Ugyanakkor van egy alattomos tulajdonsága az otthoni sportnak, méghozzá hogy nem igényel tervezést, ami a rugalmasság kecsegtető látszatával veszélyezteti a sportolás rendszerességét. Már pedig a gyakoriság és a rendszeresség elengedhetetlen, ha eredményt szeretnénk elérni.

Ha már láttunk és végeztünk sok- sok alakformáló gyakorlatot, könnyedén érezhetünk magunkban elég tudást ahhoz, hogy magunktól nekilássunk otthon. Az előbbi és az utóbbi eset veszélye a szakmaiság hiánya, hiszen ez is egy külön szakma. Az edző személyes jelenléte biztosíték arra, hogy egyrészről a gyakorlatok végzésének módja hatékony legyen, másrészről pedig helyes, vagyis nem ártalmas egészségünkre. Gyakran hallhatunk olyan figyelmeztetéseket, hogy bizonyos gyakorlatok vagy helytelen testtartásuk egészségtelenek például a gerincünkre nézve. Ezeket valóban érdemes komolyan venni, és mérlegre tenni az otthoni sportolás kényelmével szemben.

Személyiségfüggő is, hogy ki milyen kitartó és elszánt, de mi azt tapasztaltuk, hogy az edző és mások jelenléte még inkább ösztönöz arra, hogy ne adjuk fel és csináljuk végig az edzést. Az is jó módszer lehet, ha a kombináljuk a lehetőségeket, tehát beillesztünk mondjuk a heti tervünkbe egy edző által kontrolállt és vezetett edzést, ez biztosítja a rendszerességet és a szakszerűséget. De ha már magabiztosan végzünk alapgyakorlatokat, miért ne sportoljunk spontán is az otthon kényelmében!

Fotó:
sxc.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?