Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?
- Dátum: 2025.05.17., 19:35
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- betegség, egészségügyi panasz, fájdalom, kompressziós harisnya, láb, nyirokrendszer, ödéma, sport, visszér
A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.
,
Hogyan működik a kompressziós harisnya?
A harisnya a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomással segíti a vérkeringést. Előzi a vér szív felé történő áramlását, csökkentve a vér pangását a vénákban, ezzel gátolja a visszerek kialakulását. Rendszeres viselése különösen ajánlott a hosszú állás vagy ülés során, valamint a lábdagadás és a fáradtság enyhítésére. Sportolás közben is hasznos, mivel gyorsítja a regenerációt és megelőzi a lábdagadást.
Mire jó a kompressziós harisnya?
Vénás keringési problémák kezelése és megelőzése
Trombózis és vérpangás kockázatának csökkentése
Nyiroködéma kezelése
Lábfáradtság és duzzanat enyhítése
Sportteljesítmény és regeneráció támogatása
A felsoroltak közül a trombózis (és embólia) talán a legveszélyesebb állapot. A trombózis veszélye olyan alap problémáknál áll fent, mint a trombofília, vagy, akinek volt már mélyvénás trombózisa, esetleg a vérrög a tüdejében volt korábban- tüdőembólia. Ezek az állapotok sajnos hajlamosítanak újabb trombózis kialakulására, ezért a felgyógyult vagy gyógyulásban lévő pácienseknek javasolt a vérhígító gyógyszerek szedése mellett a kompressziós harisnya viselése.
A trombózisok gyakoriak műtéteket követően is, ilyenkor is az orvos 1-2 hétig véralvadásgátló kezelést ír elő (hasi injekció).
Trombózisra hajlamosíthatnak bizonyos daganatos megbetegedések is. Bár a trombózis kialakulásának esélye a várandósság és a gyermekágyi időszak alatt is jelentősen megnő, de ekkor általában elég a kompressziós terápia, hacsak a szakorvos másképp nem rendelkezik pl.egy alapbetegség miatt.
A trombózis tünete lehet a lábdagadás, elszíneződés, fényes bőr, feszítő fájdalom vagy a láb melegsége, de sajnos előfordul “néma trombózis” is, ami talán emiatt a legveszélyesebb.
Amikor a vénás pangó vérből kialakuló vérrög egy tüdőszakaszt zár el, akkor beszélünk embóliáról. Ez is életveszélyes lehet, ezért nagyon oda kell figyelni a vénaproblémákra! Az embólia tünetei lehetnek némák, de előfordul légszomj, véres köpet, köhögés és mellkasi fájdalom.
Mikor nem ajánlott a kompressziós harisnya viselése?
Artériás keringési zavar (pl. artériás meszesedés) esetén, mivel súlyosbíthatja a problémát
Vénagyulladás vagy súlyos vénás elégtelenség esetén, ha az állapot nem stabil
Szívelégtelenség dekompenzált szakaszában
Nedvedző sebek vagy nyílt sérülések esetén, mert a harisnya irritációt vagy fertőzést okozhat
Allergiás reakció az anyagra
Gyulladásos ízületi betegségek vagy más gyulladásos állapotok esetén
Hogyan válasszuk ki a megfelelő kompressziós harisnyát?
A szakorvos vagy szaküzletben jártas eladó segítségével mérjük le a láb méreteit a megfelelő kompresszió erősségének fontossága (kisebb nyomás megelőzésére, magasabb gyógyításra) A méretnél ügyeljünk arra, hogy túl szoros ne legyen
A kompressziós harisnya helyes segítséget nyújt a lábaink egészségéhez, csökkentheti a kellemetlen tüneteket, és súlyos súlyosabb problémákat. Viselése előtt mindig konzultáljunk orvossal, különösen, ha egészségügyi problémáink vannak.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.