Menü

Diéta más alapokon

  • Dátum: 2013.02.26., 12:42

A téma szervesen kapcsolódik egy korábbi cikkünkhöz, amely tisztázza pH érték fogalmát, valamint a savas, illetve lúgos kémhatás szerepét a szervezetünkben. A bázikus életmód olyan szemlélet, amely az ideális sav-bázis egyensúly fenntartásán alapszik.

Lényege: azoknak az élelmiszereknek az előtérbe helyezése, melyek lúgos kémhatásúak a savasakkal szemben. Ez egy olyan nézőpont, amely teljesen más alapokra helyezi a diétákat és a táplálkozást.

Ahogy korábbi cikkünkben is jeleztük, a szervezet víztartalmának egyik legfontosabb jellemzője a megfelelő sav-bázis egyensúly, vagyis hogy a sejtekben található víz pH értéke optimális kémhatású (7-8,5 pH) legyen.

Kutatások igazolják, hogy a mai modern világban igen nagyfokú az elsavasodás jelensége, amely fenyegeti egészségünket. A test elsavasodását jelzi az elhízás, amely szintén egy alapvető probléma manapság. Orvosok szerint a túlzottan savas hatású étrendre a szervezet úgy reagál, hogy többlet zsírt halmoz fel. Sokszor azért nem működik egy-egy fogyókúra, mert nem az okra, hanem a következményre koncentrálunk, és továbbra is fennáll a savasodási probléma.

Ahhoz, hogy visszanyerjük testünk bázikus egyensúlyát, tisztítókúrára van szükségünk, vagyis lúgosításra. Ennek első és elengedhetetlen feltétele a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadék fogyasztása. Ez alatt azt kell éretni, hogy vízre van szüksége a szervezetnek, nem pedig különböző szénsavas üdítőitalokra, még a gyümölcslevekkel is csínján kell bánnunk, mivel általában ezek is savas kémhatásúak.

Az étrend esetében a következő szempontot kell figyelembe vennünk, először is általában véve főként savasító ételeket (például: kóla, kávé, tésztafélék) fogyasztunk, ha ezeket nem is iktatjuk ki teljesen, fontos, hogy lúgosító hatású táplálékot is bevigyünk. Néhány példa a lúgosító ételekre: zöldségek, citrom, meggy, köles, mandula, fokhagyma, hagyma.

Összefoglalva a bázikus életmód lényege, hogy étrendünk meghatározásánál igyekszünk azt is figyelembe venni, hogy milyen a különböző élelmiszerek kémhatása, és eszerint több lúgosító táplálékot fogyasztani. Hiszen nem csak bőrünk egészség védelménél fontos a pH érték, hanem szervezetünkön belül elhelyezkedő sejtek számára is. A legfontosabb a lehetséges legnagyobb mennyiségű víz fogyasztása. Ha nincsen súly, vagy egyéb egészségügyi problémánk, akkor is érdemes bizonyos időközönként egy-egy tisztítókúrát beiktatnunk, amolyan speciális wellnessként szervezetünk számára.

Kapcsolódó cikkünk:
Mit jelent a pH érték?

Fotó: sxc.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?