Sílécre fel! Tippek síelés előtt állóknak 2. rész: a felszerelés
- Dátum: 2013.02.03., 16:05
Ha a síeléshez beszereztük már a megfelelő ruházatot, indulhat a felszerelés, azaz a sporteszközök beszerzése.
Gyakorlott síoktatókkal beszélgetve arra jutottunk, hogy kezdőként, a tanuláshoz, illetve az első pár alkalomra nem kötelező csont új darabokat venni. Tanácsos először a síbakancsot és a síléceket is bérelni, sőt, akár több típust, márkát kipróbálni. Utána lehet a leginkább megfelelőt és tetszőt kiválasztani, vagy megvásárolni. Az eszközbérlést-vásárlást már csak anyagi szempontból is érdemes megfontolni, hiszen ha valaki hat-hét napot síel csupán egy évben, akkor jobban megéri a bérlés. 10 napos vagy két hetes időszakra számolva viszont már sokba kerül a bérlés, elérheti akár egy kezdő, saját felszerelés árát is. És akkor még nem beszéltünk arról, ha valaki idegenkedik a bérelt dolgoktól és csak a sajátot kedveli.
A síbakancs: próbáljuk mozogva, sízoknival
A síbakancsok próbájánál ne lepődjünk meg, ha a szokásos cipőméretünknél esetleg egy-két számmal nagyobbat kell felvenni. Ez a bélés és a vastag sízokni miatt is szükséges. Mindig mindkettőt próbáljuk fel, csatoljuk be, mozogjunk benne, sőt guggoljunk le benne bátran. A síbakancsot sízoknival próbáljuk, hogy érezzük, elég kényelmes, nem szorít-e sehol. A síoktatóm azt szokta mondani, az az ideális, ha a becsatolt, menetre kész sícipőben nyújtott lábbal állva a lábujjakkal érezzük a cipő orrát, elejét. Viszont ha előre dőlünk benne a cipő nyelve felé, azaz ráterhelünk, akkor már nem szabad, hogy érezzük a cipő orrát az ujjak végével.
Síléc: kérjük az eladó segítségét
A sílécek kiválasztása az egyik legfontosabb feladat. A síléchossza, a típusa, a szélessége, mind-mind fontos paraméter. Ezért ez az, amit a legjobb, ha haladó síelő, de még jobb, ha szakember/eladó segítségével választunk ki. Kezdőként inkább hosszú, körülbelül állig érő lécet érdemes választani. Ezzel valamivel magabiztosabban lehet bánni, főként a kanyarokban.
Síbot: a méret a lényeg
Síbot kiválasztásnál az alap mondat: ha a sílécen állva a botot a markolatánál megfogjuk, akkor az alkarunknak derékszöget kell bezárnia a felkarunkkal. Tehát itt valóban a méret a lényeg.
Kapcsolódó cikkünk: Sílécre fel! Tippek síelés előtt állóknak 1. rész: az öltözet
Fotó: sxc.hu
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?