Menü

Kipróbáltam, működik, de csak átmenetileg

A 90 napos diéta az egyik legnépszerűbb és legismertebb fogyókúrás módszer. Nem véletlenül, hiszen könnyen tartható, rostokban gazdag és ráadásul rendkívül hatékony is (ideig, óráig), köszönhetően a sok zöldségnek és gyümölcsnek.

A diéta lényege a szétválasztás. Ez azt jelenti, hogy egy adott napon mindig egyféle táplálékot fogyasztunk, így a gyomrot nem terheljük, könnyen lebontja az elfogyasztott ételt. A napok sorrendje szabott, azt kötelező tartani: vagyis a fehérjenappal indulunk, amit követ a keményítőnap, aztán jön a szénhidrátnap és végül a gyümölcsnap. Aztán kezdődik minden elölről, egészen 90 napon keresztül.

A fogyókúra alatt havonta egyszer, de a 90 nap alatt minimum kétszer víznapot kell tartani, amely csakis a gyümölcsnap után következhet. Fontos még tudni, hogy délelőtt szigorúan csak gyümölcs fogyasztható, ebédre és vacsorára pedig az adott napon előírt táplálék.

Én is kipróbáltam ezt a diétát és nem kellett csalódnom. Valóban látványos fogyás érhető el vele. A 90 nap kezdetben egyáltalán nem tűnik hosszúnak. Eleinte az ember minden egyes napon talál valami örömet az étkezésben, azonban, ahogy múlnak a hetek úgy kíván egyre nagyobb önuralmat, visszafogottságot a szétválasztás. Kitartás nélkül tehát ne is vágjunk bele, mert enélkül ez sem működik.  Viszont, ahogy fogynak a napok, úgy fogynak a kilók is és ez ösztönözheti a diétázót arra, hogy vigye véghez, amit elkezdett.

A harmadik hónap végéhez közeledve egyébként a gyümölcsnap jelentette számomra a legnagyobb örömöt, mert akkor korlátlan mennyiségben, igen változatosan válogathattam össze a gyümölcsöket.

A víznap rendkívül megterhelte az idegeimet, legalábbis nekem, ingerült, ingerlékeny voltam, alig vártam az estét, hogy végre véget érjen a nap.

Fontos tudni, hogy ezt a diétát utazás, vagy hosszabb távollét alatt is könnyen betarthatjuk, hiszen babkonzerv, vagy hús salátával, kalács, gyümölcs bárhol kapható. Ez tehát nem kifogás. Ugyanakkor arra is készüljön fel mindenki, aki belevág, hogy a 90 nap végeztével a korábbi, berögzült szokások, adagok mind a múltba vesznek majd: utána jóval kevesebbet eszünk, mert összemegy a gyomrunk, sokkal többet iszunk majd, ami szintén jó.

Az eredeti 90 napos diéta leírásában az szerepel, akkor tudja a diétázó megtartani a súlyát, ha további 90 napon keresztül csak gyümölcsöt fogyaszt délelőttönként. Ezt én nem tartottam be, s nálam a jojóeffektus újra működésbe lépett? vagyis mintegy egy év múlva ismét túlsúllyal küszködtem.

Szerintem ez a diéta csak átmeneti megoldást jelent. Úgy hiszem, életmódváltás nélkül nem lehetséges a tartós fogyás és az ideális testsúly elérése.

Fotó: sxc.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?