Menü

Őszi gyümölcsök télen?

A téli éléskamra kialakítása kényelmes és egészséges megoldása a kedvenc őszi gyümölcseink tárolására.

Szerencsések azok, akiknek lehetősége van házuk pincéjében, tárolójában a nyáron akár saját kertjükben megtermett gyümölcsök télire elrakása. Az otthon tárolásnak több oka is lehet, ezek közül az egyik a már fent említett „feleslegesen” termett gyümölcsök téliesítése vagy éppen a nehezebben, őstermelőktől, megbízható forrásokból ritkábban beszerezhető gyümölcsök tárolása. Bármelyik esetről is legyen szó, fontos, hogy milyen körülmények között tudjuk tárolni. Mindenekelőtt szem előtt kell tartanunk, hogy a helység száraz, jól szellőző legyen, különben pár hét elteltével gyümölcseink rohadásnak indulhatnak. Attól függően mekkora mennyiségről van szó, megoldható a tárolás lécezett- rácsozott polcokon, de fontos, hogy ne érjenek egymásnak.

Amennyiben alma télire elrakását tervezzük, fontos, hogy a megfelelő fajtákat válogassunk össze, ezek közül a legjobb a Jonatán, Starking vagy a Golden. Az almák még kemény, de már beszíneződött gyümölcsök legyenek, ne legyenek rajta sérülések, ütődések, mert ezek mind a gyümölcs korai rohadásához vezetnek. Az ideális körülmény a 0 és a +3 C közötti hőmérséklet és a 90%-os páratartalom.

A körték tárolásánál is hasonlóképpen kell eljárnunk, ha szeretnénk még januárban zamatos gyümölcsöt enni. A lényeg, hogy a körtéket lehetőleg még zölden, sérülésmentesen szedjük le a fáról vagy szerezzük be termelőtől. A körték elszívlelik a hideget, -2 C fok és a 90 % páratartalom a legoptimálisabb hőmérséklet.

Sokunk nagy kedvence a szőlő tárolásánál már figyelmesebben kell eljárnunk, eltartani csak  egészséges fürtöket lehet, ezért szedéskor vagy vásárlás esetén körültekintően válogassuk át a fürtöket. Az apró éretlen szemeket ollóval vágjuk ki, a kirepedt szemekkel együtt. A szőlőfürtöket madzaggal felkötve szellős, hűvös helyen fallécről lógatva a karácsonyi asztal dísze lehet. A legjobban eltartható fajták: Erzsébet, Afuz Ali, Hamburgi muskotály. A hőmérsékletre fokozattan oda kell figyelnünk, az állandó 2 C fokot kedveli a legjobban, ügyeljünk arra, hogy fagypont alá soha ne süllyedjen a levegő hőfoka.

Ha a fenti tanácsokat megfogadjuk, biztosan örömünket leljük, amint kedvenc almánkba harapunk egy hideg téli estén a kandalló mellet melegedve.

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!