Menü

Edzés és étkezés: Mit és mikor együnk?

Edzés előtt szénhidrátot, tréning közben folyadékot, edzés után pedig elsősorban fehérjét érdemes fogyasztanunk.

Ha magas intenzitású, komoly erőkifejtést igénylő sporttevékenységet végzünk, akkor különösen fontos odafigyelnünk arra, hogy mikor és mit eszünk az edzés előtt, közben és után. Ez nagyban befolyásolhatja az edzéseink teljesítményét és hatását egyaránt.

Edzés előtt kb. 1,5 órával iktassuk be az étkezést. Az edzéshez túl közel azért nem érdemes tennünk az étkezést, mert az emésztés egy nagy kalóriaigényű folyamat, és ha túl sok energiát használ fel erre a szervezet, akkor kevesebb marad az edzésre, ráadásul a vérbőség is kisebb lesz. Ha túl sok idő telik az edzés előtt, akkor az étkezés során bevitt táplálékból nyert energiaszintünk lecsökken, aminek következményeként csökken az erőnk.

Edzés előtt mindenképpen érdemes szinhidrátot fogyasztani, viszont elsősorban az alacsony glikémiás indexűeket részesítsük előnyben, mert így edzés közben egyenletes marad a vércukorszintünk. Fogyasszunk teljes kiőrlésű kenyeret, spagetti tésztát, barnarizst vagy kukoricát. A magas glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztása után hirtelen felszökik a vércukorszintünk, viszont nagyon gyorsan vissza is tud zuhanni, ami nem lesz jó hatással az edzésteljesítményünkre. Kerüljük a fehér kenyeret, a burgonyát, a kekszeket. Nyugodtan fogyaszthatunk gyümölcsöket is edzés előtt, ilyenkor is érdemes az alacsony glikémiás indexűeket választani, például banán helyett együnk almát. A fehérjeforrások közül tejtermékeket, halakat vagy tojást válasszunk. A zsírsavak bevitelét növényi olajokkal, például olivaolajjal vagy szezámmagolajjal oldjuk meg.

Edzés közben leginkább az elveszített folyadék pótlására figyeljünk oda. Ne cukros üdítőket fogyasszunk, hanem vizet vagy alacsony szénhidráttartalmú izotóniás italokat. Inkább többször igyunk keveset, nehogy hirtelen puffadást okozzon a sok folyadék. Léteznek speciálisan edzés közbeni fogyasztásra tervezett táplálék kiegészítők is, ezek fogyasztása élsportolóknak, edzői és orvosi javaslatra ajánlott.

Edzés után az elveszített folyadék pótlása mellett fontos a mielőbbi fehérjefogyasztás. Legkésőbb fél órával edzés után javasolt a fehérjefogyasztás a hiányállapot kialakulása miatt, amit tejtermékekkel, sovány húsokkal tudunk megoldani, vagy táplálék kiegészítővel. Ezek közül a leghatékonyabbak a kevert fehérje és szénhidrát turmixok, melyek együttesen segítenek feltölteni az izmok glikogénraktárait. Ha csak turmixot fogyasztunk közvetlenül edzés után, akkor 1-2 órán belül egy főétkezést érdemes beiktatni a teljes értékű táplálkozás érdekében.

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!