Menü

Az vagy, amit megeszel?

Napjainkban túl sok energiát fordítanak az emberek külsejük ápolására, ehhez képest keveset törődnek belső szerveikkel. A gyorséttermi láncok elterjedésével  még jobban háttérbe szorul egészségünk megőrzése. Ugyanakkor problémát okoznak a gyorsérlelésű, üvegházban termelt zöldségek, gyümölcsök, melyek már koránt sem tartalmazzák azt a tápértéket, amik a nagyszüleink kertjében termelt zöldségekben még megvoltak.

Az élelmiszeripar íz-trükkökkel manipulálja érzékszerveinket, amikhez sajnos már gyerekkorunk óta hozzá vagyunk szokva. Olyan rémhírekről olvashatunk, hogy a fogyasztókra "maszkírozzák" az ízeket, ha kell, korrigálják és retusálják őket, hozzászoktatva bennünket a kémiai édesítőszerek, ízfokozók, sűrítőanyagok ízéhez, reklámokkal és aromákkal etetnek, íz-függővé tesznek. Miután hozzászoktunk ezekhez az átdolgozott ízekhez, az eredetiek, hagyományos ízek már nem okoznak élvezetet. 
Hogy mi a teljes igazság ezzel kapcsolatban, egyelőre még nem tudni, hiszen az egyes élelmiszer-előállító cégek elzárva kezelik a termékek összetevőit üzleti titokra hivatkozva.

Az ellentétes információkat hallva felmerül bennünk a kérdés, hogy ezek tudatában mégis mit tegyen az ember az egészségéért?
Szervezetünk döbbenetes dolgokra képes, ilyen az öngyógyítás vagy a máj méregtelenítő szerepe a működésében. A szervezetünkbe kerülő rengeteg méreganyagot a májunk feldolgozza, de gyógyteákkal és egyéb gyógykészítményekkel nagy segítséget nyújthatunk ebben a folyamatban. Ilyen a csalántea áldásos hatása, amely nagyfokú salaktalanítóként ismert készítmény.

Emellett vásárláskor érdemes az idénygyümölcsöket, zöldségeket választanunk, így növelve az esélyét annak, hogy tápanyagban és vitaminban gazdag ételt juttatunk szervezetünkbe. Fontos még a változatos táplálkozás, amit nap mint nap hallunk, hiszen így elérhető, hogy az azonos fajtájú szennyezőanyagokból kevesebb halmozódjon fel. A változatos táplálék egyben azt is biztosítja, hogy midnen fontos tápanyaghoz hozzájussunk és ezáltal szervezetünk védekező mechanizmusát erősítjük. Ellenállóbbak leszünk a szennyező anyagok által okozott betegségek ellen.

Érdemes a táplálkozásunkra odafigyelni és nagy hangsúlyt fektetni rá, hiszen „az vagy, amit megeszel”… 

Írta: Kéri Georgina

Fotó:sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!