Menü

Tényleg méregtelenít a citromos víz?

A citromos víz népszerű egészségmegőrző ital, amelyről sokan azt gondolják, hogy egyfajta méregtelenítő csodaszer. Reggel egy pohár langyos, citromos víz elfogyasztása állítólag segíti az emésztést, serkenti az anyagcserét és megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól. Mennyi igaz azonban abból, hogy ez egy csodaszer és mi az, ami csak mítoszként a citromos víz fogyasztása köré épült?

A citrom természetes C – vitamin forrás, amely támogatja az immunrendszert, segít a kollagéntermelésben és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Ezen kívül a citromban található flavonoidok és savak segíthetnek az emésztés serkentésében, bár ezen hatása csak minimális formában mutatkozik és nem is mindenkinél egyformán. Ami mindenképpen kiemelhető előnye, hogy enyhén savas, változatos íze miatt sokan könnyebben fogyasztják, mint a sima vizet, így segíthet a megfelelő hidratáltság fenntartásában. Ez önmagában is számos egészségügyi előnnyel jár.

A nagy kérdés azonban az, hogy tényleg méregtelenít-e vagy sem. Az emberi test rendelkezik saját méregtelenítő rendszerrel, a máj és a vesék folyamatosan dolgoznak azon, hogy kiszűrjék a káros anyagokat. Tudományos bizonyíték nem létezik arra, hogy a citromos víz képes lenne megtisztítani a szervezetet a toxinoktól, vagy jelentősen befolyásolná a máj méregtelenítő folyamatait.

Az azonban tény, hogy a citromos víz serkentheti az emésztést, különösen reggel, éhgyomorra fogyasztva, mivel a citromsav serkenti a gyomornedvek termelését, ami segíthet az ételek lebontásában. Ezen kívül, ha valaki emiatt több folyadékot fogyaszt, az támogathatja a vesék működését és elősegítheti a szervezet természetes tisztulási folyamatát.

Egyes vélemények szerint a citromos víz a menstruációs ciklusban is enyhe változásokat okozhat, a megfigyelések szerint a menzesz jelentkezésének várható időpontja előtt 4 – 5 nappal a rendszeres citromlé, vagy citromos víz fogyasztása a menstruáció késleltetését eredményezheti. Természetesen ez is emberenként eltérő lehet, azonban a C – vitamin, ami megtalálható benne jótékony hatással van az immunrendszerre és erősíti az érfalat is. Minden olyan helyzetben, amikor nagyobb terhelésnek van kitéve a testünk és az immunrendszerünk érdemes magasabb dózisban C – vitamint bevinni, így ez egy valódi előnye a citromos víznek.

Ugyan kifejezetten káros hatásai nincsenek, azonban a citrom savassága károsíthatja a fogzománcot, ha túl gyakran fogyasztjuk, így érdemes lehet szívószállal inni, vagy utána tiszta vízzel kiöblíteni a szánkat. Emellett azoknál, akik hajlamosak a refluxra vagy a gyomorégésre, a magas savtartalom miatt érdemes mértékkel fogyasztani.

Egy átlagember számára kiváló alternatíva lehet a citromos víz fogyasztása a hidratálásra, ha a sima víz ízét annyira nem szereti, és még egészségügyi hatásai is pozitívak lehetnek, de ne várjunk tőle csodatételeket, és amennyiben problémákat észlelünk inkább forduljunk orvoshoz.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?