Trükkök, amikkel a koncentrációdat erősítheted
- Dátum: 2023.02.04., 03:17
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- B6-vitamin, energia, feledékenység, fizikai terhelés, gingko biloba, koncentráció, légzőgyakorlat, összpontosítás, rekreáció, relaxáció, rendszeres mozgás
Milyen sokan ismerjük azt, hogy bizonyos helyzetekben 10-15 percnél tovább nem tudunk valamire összpontosítani, de azt is, amikor beszél hozzánk valaki, mégsem halljuk a szavait, mert egészen máshol kalandoznak a gondolataink. Íme, néhány trükk, amivel segíthetünk magunknak, hogy könnyebben oda tudjuk figyelni a dolgainkra.
Az első és legfontosabb a megfelelő minőségű és mennyiségű pihenés. Beszélhetünk itt alvásról, ami nem csak a testünket pihenteti, hanem agyunkat is kikapcsolja éjszakára, viszont napközben is be lehet iktatni egy kis pihenő időt. Nem kell feltétlenül aludni, hanem csak csukott szemmel légzőgyakorlatokat végezni, vagy egy kis relaxációs zenét hallgatni. Például telefonon keresztül már elérhetőek relaxációs hanganyagok is, amik segíthetnek kikapcsolódni a környezetünkből. Szerencsére a multi cégek már felfedezték ebben a lehetőséget, egyre több rekreációs vagy relaxációs termet biztosítanak, hogy a cégnél dolgozók kiengedhessék a gőzt.
A második, hogy helyesen táplálkozzunk. Itt nem csak az a lényeg, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor mit eszünk. A mondás úgy tartja, hogy reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár és vacsorázz, mint egy koldus. Gondoljunk erre úgy, hogy ha reggel feltöltjük szervezetünket energiadús, magas rosttartalmú ételekkel, italokkal, gyümölcslevekkel, akkor lesz erőnk munkába állni, és nem arra fog figyelni a szervezet, hogy éhes.
Ebédnél viszont az a fontos, hogy ne együk túl magunkat, mivel utána nagyjából azonnal érkezik a „kajakóma”, amikor annyira tele van a gyomrunk, hogy az egész testünk azon dolgozik, hogy lebontsa, ettől pedig elálmosodunk. Vacsorára pedig nem szabad leterhelni, mert a szervezetnek ilyenkor érdemes kiürülnie, lenyugodnia. Vannak bizonyos ételek, melyek serkentőleg hatnak elménk működésére. Ide sorolhatjuk a csonthéjasokat, magvakat, dióféléket, hiszen magas antioxidáns tartalmuk miatt jótékony hatással bírnak, emellett érdemes sok halat is fogyasztani, mivel a bennük található omega-3 zsírsavak az agy működésének egyik legfontosabb kulcsai.
A harmadik pedig az, hogy mozogjunk. Rendszeresen, naponta mozogjunk. Napi 20 perc elég is lehet, és nem kell minden reggel konditerembe rohanni, persze ez is lehet egy megoldás. Egy kis séta a friss levegőn, vagy 20 perccel előbbi ébredés, és kis átmozgatás már energiákat fog felszabadítani, ami hasznunkra válhat a nap során. Nem csak koncentrálni segít majd, de az állóképességünket is növeljük, jobban fogjuk bírni a fizikai terhelést is.
Végül pedig segíthetünk azzal, hogy olyan vitaminokat, gyógynövényes pirulákat, teákat fogyasztunk, amik támogatják a mindennapi stresszes helyzetek leküzdését. Ilyen a B6-vitamin, ami nemcsak a figyelmet és a koncentrációt javítja, hanem a tervezési képességekre is pozitív hatást gyakorol. A gingko bilobát nevezik az agy doktorának, kutatások kimutatták, hogy pozitívan hat a koncentrációra és a memóriára is.
Ahhoz, hogy hatékonyak lehessünk, ne felejtsünk el semmit, koncentrálni tudjunk feladatainkra, nem csak az agyunkat kell karbantartani, hanem testünket is. Táplálnunk kell, pihentetnünk kell és mozgatnunk kell, egészségesebben és könnyebben kezeljük a mindennapokat is.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.