Menü

Természet-adta nyugtatók

A nyugtatókat manapság az "elgyógyszeresedett" világban ritkán használják úgy, ahogy kellene. Ezek használata, átlagos esetben legalábbis csupán időszakos kellene, hogy legyen. De sajnos jobb üzlet, ha a fogyasztó rászokik az adott szerre. Tapasztalhatja is, hogy ha nem változtat valamit az életén (lélekben, életmódban, társas kapcsolatokban, stb.), akkor egyre több és több kell belőle. Szerencsére létezik más út is, de ami érdekesség: a táplálkozásunk is segíthet bennünket, hogy könnyebben küzdjünk meg a negatív érzelmekkel, a stresszel, a nyugtalansággal, a félelemmel, a haraggal. Mit együnk hát, és mit igyunk, hogy nyugodtabbak legyünk?

A méregtelenítő ételek és italok nem csupán a szervezetünket tisztítják meg a mérgektől, hanem a gondolatainkat is. Ha mérgesek, haragosak vagyunk, akkor a szervezetünkben is méreganyagok szabadulnak fel, ha pedig méregtelenítünk, akkor ez a gondolkodásunkra, az érzéseinkre is visszahat. A retek például kiváló méregtelenítő étel. Régen sokszor mondták úgy, ha valaki mérges volt, hogy "epés". Mára ebből annyi maradt, hogy ha valaki szúrkáló, bántó, odavágó mondatokat mond, akkor úgy említjük: "epés megjegyzéseket tesz". Nos, az ételek, amik az epeműködést segítik, csökkentik a haragot is! Aki könnyen mérges lesz, hamar "felhúzza magát", annak ajánlott retket fogyasztania, ez egyébként a máj működését is elősegíti.
Érdekesség, hogy a retket nem csak nyersen, szendvicsben érdemes fogyasztani, hanem reteklét is ihatunk méregtelenítő italként, ami feketeretekből készül.

A búzacsíra energetizáló hatását sokan ismerik, azt már kevésbé, hogy az idegrendszerre is kitűnő hatással van. Nem csak energetizál, hanem az agy működését is segíti. Hatásos lehet tehát akkor, amikor úgy érezzük, valamin nem tudunk túllépni, és mindig ugyanoda térünk vissza. A búzacsíra frissessége új gondolatokat kölcsönözhet nekünk, és új életet lehel belénk.

A teák közül szintén több nyugtató hatású, hangulatjavító is létezik. A pipacs szirmából készült tea kiváló idegnyugtató. A szirmokat frissen, vagy gondos szárítást követően is felhasználhatjuk langyos vízben áztatva. Akár a napközbeni aggodalom, stressz csökkentésében, akár az esti elalvásban is segít.

Depresszió, magas fokú lehangoltság esetén segít a vörös here teája. Ezt a növényt sokan lóhereként ismerik. Azt szedjük, amely rózsaszín-bíborszínű virágot terem. Hangulatjavító, erősítő hatása mellett a hormonváltozás miatt fellépő hangulatingadozásokkal is segít megküzdeni.

Az orbáncfűt a nyugati országokban nagyon sok esetben orvos javasolja idenyugtató, depresszióellenes és stresszoldó, alvást segítő hatása révén. Sajnos kis hazánkban ez egyelőre nem jellemző, de bátran vegyük át a példájukat, és jó szívvel fogyasszunk orbáncfűteát.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?