Negyedévente ajánlott a fogkő-ellenőrzés
- Dátum: 2015.05.06., 08:16
- érzéstelenítés, fog, fogápolás, fogkő, fogorvos, fogzománc, íny, ínygyulladás, ínysorvadás, orvosi ellenőrzés, szájhigiénia, szájszag
A fogkő kialakulása részben hajlam kérdése is, de idővel minden embernél előfordulhat. Teljesen nem is igen lehet megelőzni, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük, és szükség esetén leszedessük fogorvossal a fogkövet, hiszen az házilag nem megoldható.
Habár sok helyen hirdetik az ultrahangos fogkő-eltávolítást, érdemes tudni, hogy az csak az íny feletti fogkő leszedéséhez alkalmazható, az íny alattit nem képes eltávolítani – a fogkő pedig sajnos mindkét helyen megjelenhet, és ezzel elég sok problémát is okoz. Például ínygyulladás és vérzés, szájszag, ínysorvadás, stb. A mechanikus fogkő-eltávolítástól sem kell azonban félni, hiszen ez általában nem fájdalmas. S
okan megijednek az ehhez használatos hegyes eszköztől, pedig a fogkő leszedése maximum inkább kellemetlen lehet. Ennek ellenére az orvosok fel szokták ajánlani az érzéstelenítő injekciót – aki nagyon félős, az nyugodtan élhet ezzel a lehetőséggel. A fogkő leszedése kb. 20 percet – fél órát vesz igénybe, így 3-4 havonta ennyi időt igazán rászánhatunk a szájhigiéniára. A rendszeres fogkő eltávolíttatás és ellenőriztetés előnye, hogy ilyenkor egyúttal fogaink állapotát is átvizsgálhatja a fogorvos.
Ha a fogkő már megjelent, és látható, akkor azt házi csodamódszerekkel sajnos nem lehet eltávolítani, forduljunk inkább szakemberhez! Hiszen gyakorlatilag megkövesedett lepedékről van szó, ami nem leoldható, tehát házi szerek használatával nem távolítható el, az egyéb eszközök otthoni alkalmazása pedig megsértheti a fogzománcot és a fogínyt. A megelőzéshez használhatunk mindenféle praktikát (szódabikarbóna, fogselyem és szájvíz alkalmazása) viszont az arra igazán hajlamosaknál idővel akkor is megjelenhet a fogkő. A rendszeres ellenőrzés tehát mindenképpen javasolt.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.