Miért hasznos az intervall?
- Dátum: 2015.03.25., 15:19
Manapság egyre többször halljuk azt a kifejezést, hogy intervall edzés. Mit jelent ez? Kiknek ajánlott és mire hasznos?
Az intervall edzés voltaképpen egy olyan módszer, amely különböző aktivitású szakaszokra osztja a tréninget. Intenzív fázisokra és aktív pihenőkre. Azaz a fokozott terhelések közti pihenőidők alatt is van mozgás, csak másféle, általában lazább, könnyedebb.
Az intervall eredetileg a futók módszere, de ma már számos sportban használják. Nem ajánlott mindenkinek, elsősorban a versenysportolók sajátja, azonban, aki fejlődést szeretne, amatőrként is nyugodtan kipróbálhatja.
Ez az edzésforma nagyszerűen alkalmas arra, hogy fokozatosan növeljük állóképességünket, ugyanakkor a zsírégetésben is igen hatékony lehet. Szintén fontos, hogy ki tudjuk védeni vele azt a jelenséget, hogy szervezetünk „megszokja” edzésadagját és emiatt nem úgy reagál, ahogyan mi azt szeretnénk.
Az intervall tréningeknél – ugyanúgy, mint a hagyományos gyakorlásoknál - természetesen szintén ajánlott a pontos edzésterv elkészítése. Ehhez nem árt szakember segítségét kérni, különösen akkor, ha még nincs tapasztalatunk e téren.
Fontos, hogy az intervall edzésnél komolyan felmerül a túlterheltség kockázata, ezért kezdő sportolóknak nem ajánlott és haladóknak is csak heti egy alkalommal kiegészítésként a normál tréningek mellett.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?