Menü

Létszámnövekedés és napfogyatkozás a futók balatoni szezonnyitóján

  • Dátum: 2015.03.17., 13:26

Amennyire kézenfekvő, hogy az vitorlás szezon nyitányát a Balatonon rendezik, legalább ennyire egyértelmű már az is, hogy március második felében a futók számára is hagyományosan a tó hozza el a várva várt idény kezdetét. Március 19. és 22. között, négy nap alatt 194 kilométert és 200 métert nyelnek el a téli hónapok alatt a versenyzésre kiéhezett lábak. 

A 8. SPURI Balaton Szupermaraton Siófokról indul, a cél Fonyódon lesz 48,2 kilométer megtétele után. Másnap innen rajtolnak a leghosszabb szakaszra, az 52,9 kilométerre eső Szigligetre, az út végén a várhoz vezető megterhelő kaptatóval. A harmadik napon Badacsonyból indul a mezőny, a táv „csak” 43,6 kilométer Balatonfüredig. A záró napon a Balatonfüredről Siófokig tartó 49,5 kilométeres szakasszal ér majd véget az esemény, mely 42 balatoni települést érint. A verseny fővédnöke dr. Lengyel Róbert Siófok polgármestere, védnökei további négy balatoni polgármester. 

A 8. SPURI Balaton Szupermaraton történetének érdekességei, hogy a nőknél még sohasem tudott egyetlen győztes sem ismételni és eddig csak magyarok nyertek. A férfiaknál a címvédő a háromszoros győztes Steib Péter, a nőknél Tigyiné Görög Veronika.


A Budapest Sportiroda által szervezett verseny betétszámában Keszthelytől csatlakozik be aSPURI Öböl Félmaraton hatszáz főben limitált mezőnye a Balaton Szupermaraton második napi forgatagába, hogy majd így együtt érjék el a célt a szigligeti vár alatt. Nem ígérkezik könnyű menetnek, mert eléggé szintes a pálya. 

Aznap, március 20-án az indulók a rajt előtt, illetve kevéssel utána is megfigyelhetik a részleges napfogyatkozást. A napkorong több mint fele ki le sz takarva, ami a napfény csekély mértékű, de észrevehető csökkenésével jár. A fogyatkozás maximuma a Balaton nyugati térségében délelőtt háromnegyed 11 körül várható, a jelenség reggel valamivel fél 10 után kezdődik és 12 óra előtt véget is ér. Így a részleges napfogyatkozást nagyrészt az aznapi bemelegítésekkor, illetve a napi táv elején élvezhetik majd a résztvevők. 

Soha ennyi futó nem vett részt Balaton körüli eseményen, több mint kétezren neveztek, közülük ezren mind a négy napon futnak a tó körül, amúgy bemelegítésként a szezon csúcseseményei előtt. 250 versenyző egyénileg futja körül a tavat (átlag napi 50 km), az eseményen 76 külföldi is rajthoz áll, 18 országból érkezve. A kísérőkkel és szervezőkkel együtt több mint 2000 fős karaván kerüli meg a szezon előtti Balatont, megtöltve a szálláshelyeket, a már nyitva lévő vendéglőket, kávézókat. Kb. 6000 vendégéjszakát tölt el a mezőny a tó mellett.

A versenyzők útvonalon történő frissítésére szolgál többek között 50 kg alma, 500 kg banán, 70 kg aszalt gyümölcs, 40 kg citrom, 50 kg narancs, 35 kg szőlőcukor, 18 kg csoki, 10 kg ropi, 1000 l Powerade, 10000 ezer l víz, és 70000 db pohár.

Forrás, fotó:
www.futanet.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?