Nem a testsúly, az egészség a fontos
- Dátum: 2014.08.24., 15:02
Az egészséges életmóddal összefüggésben ugyan sokat emlegetjük a fogyókúrát, ami hasznos lehet, de semmiképpen sem a testsúly a legfontosabb. Ha nincs nagy felesleg, csak akkor diétázzunk, ha jólesik.
A fogyókúra igazi neuralgikus pont az egészséges életmódot követők kiskönyvében. A legrosszabb az, hogy számos lehetőség van arra, hogy elrontsuk és többet ártsunk vele, mint használjunk. Lehet túlzásba vinni, és az ellenkezője is előfordulhat: inkább hízunk tőle. Sajnos tudjuk úgy csinálni, hogy fontos tápanyagokat vonunk meg a szervezetünktől, a diéták igazán szélsőséges, kóros formáiról nem is beszélve.
A fogyókúra akkor sem az igazi, ha külső hatásra erőltetjük magunkra anélkül, hogy fontosságáról igazán meg volnánk győződve. Ezek az esetek általában visszaesnek, de ha nem, akkor sem minden esetben adott a pozitív végeredmény. Az a szám, amit a mérleg mutat, csak egy adat. Egészségünk, szervezetünk viszont egy sokkal komplexebb dolog.
Számos kitartó diétázó küzd depresszióval miután leküzdötte a kilókat, tehát a fogyókúra eredménye eléggé kérdéses. A testsúlyleadás ugyanis komoly életmódváltással járhat, ami nemcsak a testre, hanem a lélekre is jelentős kihatással van. Azaz a fogyókúrát nem lehet egy oldalról, csak fizikai szemszögből kezelni, mert az se nem hatásos, se nem egészséges.
Szakemberek sora hívja fel arra a figyelmet arra, hogy az életmódváltás a táplálkozáson túl összetett dolog. A testsúly tehát csak egy adat, ami nem kérdés, hogy jó mutató lehet, azonban az egészség nem a mérlegen kezdődik és végződik.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?