Menü

Varázsos illatú rozmaring

Nagyon kedvelt fűszernövény, főleg a mediterrán konyhában népszerű, azonban csodás gyógyhatásai miatt az ősi, magyar gyógyításban is jelentős szerephez jutott a rozmaring.

A Földközi-tenger partvidékén egyes helyeken vadon is bőséggel terem, de az itthoni mérsékelt klímában csak palántával érhetünk el sikert. A rozmaring, elegendő napsütéssel és locsolással, akár két méter magasra is megnőhet. Ha eddig még nem ültettünk, akkor itt az utolsó lehetőség arra, hogy helyet keressünk neki a konyhakertünkben. Májusban apró, kékes virágokat hoz, ezután érdemes begyűjteni a friss hajtásokról a kis ágakat. Sötét, száraz helyen tároljuk, amíg ki nem szárad és ezután bátran használhatjuk a konyhában.

Az ókorban is csodás gyógyerejéről volt híres a rozmaring, akkoriban elsősorban a memória, az emlékezet javítására, frissítésére használták, de például beszédhibák, vagy az önkifejezés segítése érdekében is ajánlották és használták ezt a fűszert.

A magyar népgyógyászat, de a néphagyomány is rendszeresen nyúlt a rozmaringhoz. Úgy tartották, a hűség egyik jelképe, de rémálmok ellen is friss rozmaringot ajánlottak a javas asszonyok.

A XVII., XVIII. századtól kezdve a magyar kiskertekben is nagy számban jelent meg, és ebben az időszakban készítették el a köszvényes betegségek ellen a rozmaringos vizet is. Ez a készítmény egyébként a pikkelysömör és az ekcéma ellen is igen hatékony volt.

Láthatjuk tehát, hogy a különböző bőrproblémák egyik hatékony gyógyszere, épp ezért a kozmetika ipar is felfedezte magának, különböző krémek, pakolások, fürdő esszenciák kedvelt összetevője. Önmagában egyébként segíti a sebgyógyulást, vagy az égett bőr hegesedését, bevethető ráncok, vagy pattanások ellen is gyulladáscsökkentő hatása miatt. Erős antioxidáns és antibakteriális hatású, az emésztési problémák kitűnően orvosolhatók vele. Étvágygerjesztő, de ha túlettük magunkat, akkor is segít. Az epebántalmak jelentkezésekor feltétlenül igyunk rendszeresen a teájából, ami vizelet- és szélhajtó hatású is.

Szólnunk kell még arról, hogy serkenti a vérkeringést, erősíti az idegeket, oldja a feszültséget és tisztítja a légutakat.

A teája nagyon egyszerűen elkészíthető: egy teáskanálnyi rozmaringot forrázzunk le egy csésze vízzel, hagyjuk állni 10-15 percig, azután fogyaszthatjuk egészségünkre.

Fotó:
pixabay.com

Amit a só fogyasztásáról tudni kell

Nagyon felkapott téma az egészséges táplálkozás terén a kevesebb só fogyasztása, de azért nem jó átesni a ló túloldalára. Sóra szüksége van a szervezetnek, de nem mindegy mennyire és milyenre.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani