Menü

Ősi magyar étek

Egészségünk érdekében fontos lenne, hogy olyan tápláló és értékes gabonát is fogyasszunk rendszeresen, mint a köles. Fantasztikus hatással van a szervezetre, együk nyersen, vagy főzve.

Az emberiség egyharmadának rendszeres tápláléka a köles, mégis a hagyományos étrend hívei fitymálóan, lenézve beszélnek róla, madáreledelként tartják számon. Pedig a gabonafélék közül a legértékesebbek egyike. Az őshazája Indiában van, de Afrikában és Ázsia más vidékein is alapélelmiszernek számít. Ahogy az ősmagyarok étrendjéből sem hiányozhatott, s legalább száz évvel ezelőttig nálunk is igen fontos és nélkülözhetetlen étek volt. Mára viszont a finomított, fehérített gabonák átvették a helyét.

Most mondhatnánk, hogy meg is nézhetjük honfitársaink egészségi állapotát, de inkább beszéljünk arról, mi mindenre is jó a köles, milyen csodálatos élettani hatással rendelkezik.

A kölest a népi gyógyászat a szem, a lép és a csontok gyógyszerének tartja. Nem véletlenül, hiszen igen magas szilícium és kovasav tartalmának köszönhetően erősíti a csontokat, meggátolja az érelmeszesedést, sőt a meszes állapotot helyreállítja. Ugyancsak ezeknek az ásványi anyagoknak köszönhető, hogy erősíti a körmöket, fényessé teszi a hajat, meggátolja a ráncosodást, a bőr öregedését késlelteti és erősíti a látást.

Rendkívül magas a vas, a D- és B-vitamin tartalma, ami miatt különösen ajánlott a rendszeres fogyasztása a vérszegényeknek, vagy a különböző vérellátási zavaroktól szenvedőknek. A köles javítja a vérellátást, serkenti a vérkeringést, s megőrzi a vérerek rugalmasságát is.

Tartalmaz még flourt, foszfort, magnéziumot, ként, káliumot és cinket is. Erős gyulladás csökkentő hatású, szabályozza a vércukor szintet és a vérnyomást is. Erősen lúgosító hatású, így fontos szerepet játszik a daganat megelőzésben, illetve ha már kialakult, a gyógyulásban is. Mindemellett védi az idegrendszert, erősít a légzőszerveket, a tüdőt, s a fogzománcot is megóvja a fogszuvasodástól.

A köles nagyon erős lúgosító élelmiszer, könnyen emészthető, sőt a belekben lerakódott salakanyagot is feloldja, ezért méregtelenítő hatású is.

A kölest fogyaszthatjuk nyersen, pehely formájában joghurtba, gyümölcslébe, főzelékbe keverve, de főzve édesen, vagy sósan, zöldségekkel is kínálhatjuk. A legértékesebb fajtája a barnaköles, amelyet hántolatlan formában vásárolhatunk meg.

Fotó:
pixabay.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.