Menü

Gránátalma: igazi egészségbomba

  • Dátum: 2013.11.04., 19:13

Egyre többet hallunk róla, mégis még viszonylag kevesen próbálták. A különleges gyümölcs magas antioxidáns tartalommal rendelkezik. Íze – érettségtől függően – olykor a cseresznyére, máskor az áfonyára emlékeztet. Gyönyörű virága a szemet gyönyörködteti, apró magjai és a leve a szervezetet kényeztetik. Íme a legfontosabb tudnivalók a gránátalmáról, a késő őszi finomságról!

Egy kis történelem
A gránátalmát a Bibliában is többször említették. A görög mitológiában pedig Aphrodité gyümölcseként tartották számon. Rengeteg magja miatt a termékenységgel és a szerelemmel hozták összefüggésbe. Perzsiában a legyőzhetetlenség metaforája. A gránátalma hazánkban is megél. Ha kíváncsi vagy rá, nézd meg az Iparművészeti Múzeum előkertjében. Ez egyébként évente egyszer borul virágba.

Igazi bomba a szervezetnek
A gránátalma rengeteg C-vitamint, káliumot, kalciumot, magnéziumot tartalmaz. A rák egyik csodaszereként is emlegetik. Rendszeres fogyasztásával megelőzhető a tumor kialakulása, illetve sokan használják sikerrel e betegség elleni küzdelemben. Aphrodité gyümölcse különösen ajánlott az érelmeszesedéssel, a szív-és érrendszeri betegséggel küzdőknek, továbbá segít szinten tartani a koleszterint.

Így fogyaszd!
Ha teheted, egy szép kerek , kemény, fényes héjú gránátalmát válassz. Otthon akár hetekig is eltarthatod. Légmentesen tárolva a magok több hónapig elállnak. Ahhoz, hogy hozzájuss a gyümölcs legértékesebb részéhez, a magokhoz, vágd kettő-négy részbe a gránátalmát. Tedd egy tál vízbe, és dörzsöld meg a gyümölcsöt, így a magokat viszonylag könnyen elkülönítheted. Ha kezdő vagy, olyan ruhában végezd a műveletet, amit nem sajnálsz, hisz a gránátalma vörös leve könnyen megfoghatja kedvenc öltözékedet (a kezedről már nem is beszélve.) A gyümölcs levét akár ki is facsarhatod. Továbbá készíthetsz belőle lekvárt, szörpöt, szirupot, a magot pedig salátákra is teheted.

A gránátalma remekül passzol a dióhoz. Salátaként igazi energiabomba a hideg téli napokon.

Próbáld ki a DIÓS-GRÁNÁTALMÁS SALÁTÁT!

Hozzávalók:
1 vegyes salátamix/lehet rukkola is
1 gránátalma összes magja
¾ csésze dió, durvára vágva, kissé pirítva
1 kisebb fej lilahagyma, apróra szeletelve
2 ek. balzsamecet
2 ek. friss citromlé
1/2 csésze extra szűz olívaolaj
só, frissen őrölt bors – ízlés szerint

 Elkészítése:
Az alapanyagokat készítsük elő (diót pirítsuk meg, facsarjunk citromlét….)! Tegyük egy tálba a hagymát, a balzsamecetet és a citromlét. Öntsük hozzá az olívaolajat, majd ízlés szerint a sót, borsot. Ezt keverjük össze!

Rakjuk egy nagy tálba a salátát, és öntsük le az olívaolajos keverékkel. Forgassuk kicsit össze. Utána tegyük rá a gránátalma magjait és a diót.

Tipp: Aki szereti az édesebb ízeket, 1 kanál mézet is tehet az olívaolajos keverékhez.

Forrás:
eharmonia.hu

Fotó:
pixabay.com

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?