Olajos magvak – a kesudió és a mandula
- Dátum: 2013.10.25., 19:27
- B – vitamin, cukorbetegség, kesudió, mandula, olajos magvak, Paleolit táplálkozás, sebgyógyulás, tejpótló
Az olajos magvakról legtöbbször a nassolás jut eszünkbe, de mivel magas a zsírtartalmuk, napjainkban többnyire kizárjuk őket az étrendünkből, s főként valamilyen kikapcsolódás (mozi, sportesemény megtekintése, vagy baráti családi összejövetelek) közben csipegetünk belőlük. Ha rákaptunk az ízekre, akkor viszont nehéz abbahagyni… De minden rosszban van valami jó, ezért nem árt, ha tudjuk, hogy az olajos magvak gazdag vitamin-és ásványi anyag-források, így nem árt máskor is beiktatni az étrendünkbe, és fogyasztani belőlük.
Az olajos magok túlnyomó része nagy mennyiségben tartalmaz B-vitamint és magnézium tartalmának következtében jótékony hatással van stresszes életmódunkra, feloldja az idegi fáradtságot, s energiát ad a szervezetnek a napi kimerültség után. Ezek a magok pucolás után önmagukban is fogyaszthatóak, de alkalmasak növényi olajok és növényi tejek készítésére, melyek allergia vagy tejcukor érzékenység esetén tejpótlóként szolgálnak az azokat fogyasztóknak. Különösen diétázóknak, sportolóknak, fogyókúrázóknak, valamint vegetáriánusoknak ajánlottak ezek a készítmények. Az olajos magvak magas fehérjetartalma még a húsokéval is versenyre kel, ilyen pl.: a mandula vagy a dió. Szív-és érrendszeri megbetegedések elleni jótékony hatásuk régóta ismert, és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását is jelentősen csökkenti a rendszeres fogyasztásuk. A bennük található illóolajok gazdag antioxidánsok, így segítenek a szabad gyökök elleni harcban is.
Egyik ilyen egzotikusnak számító, ízletes olajos mag a kesudió. Fogyasztása rendkívül hasznos a különböző rákos megbetegedések megelőzése szempontjából, emellett sejtmegújító hatása is van. Csonterősítő hatású, kiemelkedően magas kalcium tartalma miatt, kimondottan használ a hajnak és a bőrnek is. Emellett tartalmaz még foszfort, magnéziumot, vasat, rezet, cinket és szelént. Kiemelkedően magas a keményítő- és zsírtartalma, ezért fogyókúra esetén nem árt módjával fogyasztani. Gyorsítja a sebek gyógyulását, javítja az agyműködést és erősíti a szervezet, fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét.
Mostanában – tán nem véletlenül – nagy népszerűségnek örvend a Paleolit táplálkozás, aminek egyik fontos összetevője például a mandula. Ez az egyik legismertebb és legsokoldalúbban felhasználható olajos mag. Magas ásványi anyag és vitamin tartalma közül kiemelkedik az E vitamint, mely amellett, hogy méregtelenít, ellenálló képességünket is meghatványozza. Jelentős B vitaminforrás, valamint B1 és B2 - t, folsavat, valamint P vitamint is tartalmaz. Rendkívül gazdag ásványi anyagokban, melyek közül a magnézium erősíti a csontokat és fenntartja a szervezetben kalcium-kálium arányát. Cinktartalma szintén elősegíti a sebgyógyulást, vastartalma a vérképzésben segít, a réz pedig elősegíti az oxigénszállítást. A mandula nemcsak étkezésre jó, hanem tejéből gyakran készítenek krémeket is, ami jót tesz a bőrnek. Fehérje és rosttartalma miatt fogyasztása teltségérzetet okoz, kitűnő a hús pótlására az étrendben. Megőrölve lisztként is használják, kiválóan alkalmas sütéshez-főzéshez. A vércukorszintre is kedvező hatással van, és jelentős szerepet játszhat a rákos folyamatok megelőzésében.
Fotó:
pixabay.com
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?