Menü

A sav-bázis egyensúly

  • Dátum: 2013.08.24., 09:37

Meglepő, de igen kevesen vannak tudatában annak, hogy étkezési szokásaink messzemenően meghatározzák testünk egészségét, sőt viselkedésünket, emberi kapcsolatainkat, gondolkozásunkat és tudatunk tisztaságát is. Ezért létfontosságú, hogy minél optimálisabban táplálkozzunk, lehetőleg megtartva a sav-bázis egyensúlyt a szervezetünkben.

A sok sav, savas élelmiszer alaposan megterheli a szervezetünket, károsan befolyásolja immunrendszerünket, feleslegesen növeli testsúlyunkat. Ezért igyekezzünk fenntartani a sav-bázis egyensúlyt. Vagyis próbáljunk minél több természetes élelmiszert fogyasztani, sok zöldséget, gyümölcsöt. Komoly táplálkozási hiba még, ha túl gyakran, túl sokat és túl gyorsan eszünk. Ha túl keveset iszunk, és néha nem árt böjtölni egy kicsit.

A cukor, a finomított élelmiszerek, a fehérliszt és társai a legnagyobb ellenségei a szervezetünknek. Ezeket is minimálisra kell redukálni az egészségünk érdekében, hogy elkerüljük a túlsavasodást.

Mit tehetünk, ehetünk hát, hogy megőrizzük, vagy visszanyerjük testünk, lelkünk egészségét?

Kurt Tepperwein, a téma szakértője szerint rendszeresen ellenőrizzük pH értékünket. Táplálkozásunk bázisokban gazdag legyen, vagyis fogyasszunk sok nyers almát, körtét, banánt, céklát, grapefruitot, metélőhagymát, narancsot, paprikát, retket, ribizlit, epret, sárgabarackot, sárgarépát, spenótot, tököt, zöldteát. Bázisokban gazdag még a borsó, a brokkoli, a burgonya, a baba, a káposzta, a fokhagyma, a gomba, a kivi, a kelkáposzta, vagy a vöröshagyma is. Természetesen a lista ezzel még nem teljes, viszont a savtöbbletet okozó élelmiszerek felsorolása legalább ugyanilyen hosszú. Kerülni kell többek között a mindenféle rántott, olajban sült dolgot, a chipset, a sós rágcsálnivalókat, a konzerveket, a leveskockát, a különböző fűszeres felvágottakat, a fehér kenyeret, vagy az alkohol fogyasztását is.

A sáv-bázis egyensúly megőrzése érdekében délig lehetőleg csak gyümölcsöt fogyasszunk, igyunk eleget, de lehetőleg csak szénsavmentes vizet, természetes gyümölcslevet, ne cukrozott, szénsavas italokat. Ne fogyasszunk túl sok cukrot és sót, kerüljük az élvezeti mérgeket, főleg a nikotint és az alkoholt. Együnk nyugodtan és rágjuk meg alaposan az ételt, de késő este már ne együnk semmit. Mozogjunk eleget mindennap. Alkalmanként pedig böjtöljünk. A legfontosabb pedig, hogy figyeljünk testünk szükségleteire.

Forrás:
Kurt Tepperwein: Savtalanítás

Fotó:
pixabay.com

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!