Menü

Méregtelenítés a kertből, s a házi "turbó víz"

  • Dátum: 2013.05.17., 20:01

Ha tavasszal szétnézünk a kertben csokorba szedhetünk néhány tavaszi kúraitalnak valót. A népi hagyomány szerint jó összetétel: cickafark, lándzsás útifű, gyermekláncfű-levél, sóska, martilapulevél, csalán, tyúkhúr, ezt  kiegészítettük  citromfűvel és borsmentával. Pici mézzel ízesíthetjük. Ajánlott mennyiség napi 1 deci. Javasolt kúra 2-3hét. Méregtelenítésre, a szervezet felfrissítésére nincs áldásosabb ennél.

Lassan visszatér a nyári  meleg, még fontosabbá válik a folyadék utánpótlás. Van, aki arra emlékszik, hogy  nyaranta, a nagy melegben nagymamája időnként készített egy nagy kancsó „turbó vizet”, mert, mint mondta: ilyenkor szüksége van a szervezetnek frissítő lökésre. Próbáljuk ki mi is! Bár elsőre fura ízű, de fantasztikus hidratáló hatása van!

Hozzávalók:
- 1/2 teáskanál adalék nélküli asztali só (elősegíti a jobb vízvisszatartást és helyreállítja a megfelelő pH-egyensúlyt).
-1/2 teáskanál szódabikarbóna (kiegyensúlyozza pH-értéket, és szabályozza a víz felszívódását.)
- 3 evőkanál cukor vagy méz (energizálja a testet és segít, hogy megtartsa a nedvességet.)
- 1 liter szoba-hőmérsékletű víz

Pontosan mérjük ki az összetevőket és alaposan keverjük össze, ügyelve arra, hogy minden összetevő jól oldódjon!
Pici citrommal ízesíthetjük! Volt, aki himalája sóval, és csak egy kanál mézzel, viszont egy egész citrommal próbálta ki, s azt mondja: jó ízű lett!

Fotó:
sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!