Menü

A rágás szentsége

  • Dátum: 2013.05.15., 21:23

Ismerős az a szólás, miszerint „Magyar ember evés közben nem beszél?”. Mert az evés, tetszik, vagy sem, nem tréfadolog. Aki valamit is ad az egészségére, az jól tudja, az étkezéseket nem szabad összecsapni, és mindent a lehető legalaposabban meg kell rágni.

Aki már foglalkozott egy picit is az egészséges életmóddal, az jól tudja, az alapos rágás a jó emésztés, vagyis a testi-lelki egyensúly alapja. De mit is jelent az alaposan megrágni kifejezés? A szakértők azt mondják, egy-egy falatot legalább harminckétszer kellene megrágni ahhoz, hogy a szervezetünk minden gond nélkül le tudja bontani. Nyilván teljességgel lehetetlen minden egyes falatnál megszámolni, mennyit is mozgott már az állkapcsunk, így igyekezzünk az ételt addig rágni, amíg az folyékony állapotú nem lesz. A hozzáértők szerint, már néhány nap alatt észrevehető a változás, a különböző emésztési problémáktól ripsz-ropsz megszabadulhatunk és biztosíthatjuk a létfontosságú vitaminok és ásványi anyagok optimális felszívódását, felhasználását.

Az alapos rágás következménye, hogy a megszokottnál jóval kevesebbel is jóllakunk majd. Hogy miért? Mert a megszokott habzsolás, zabálás helytelen információt közvetít az agyunknak. Ellenben az alapos, hosszú rágás során az agyunk, a gyomrunk hitelesíti az információt, befogadja és valóban akkor érezzük majd a teltséget, amikor az bekövetkezik, nem pedig akkor, amikor már szinte kidurran a pocakunk.

Az alapos rágás, bármilyen hihetetlen, egyúttal erősíti az immunrendszert, jó közérzetet biztosít és a fogyókúrázóknak is biztos alapot jelent. Az ízlelő bimbóink újjáélednek és többé nem leszünk hajlandók magunkhoz venni olyan ételt, ami nem megfelelő minőségű, hiszen kifejlődik bennünk a táplálék minősége iránti igényünk is.

Igyekezzünk tehát az étkezéseket elnyújtani, alkalmanként ne adjuk alább 20-25 percnél. Próbáljunk nyugalomban enni, arra a kis időre hagyjuk magunk mögött a napi stresszt, izgalmakat, feszültséget, hiszen az ideges gyomor nehezen tudja feldolgozni az ételeket. Evés közben ne igyunk, inkább csak előtte és utána. Ha az alapos rágást szem előtt tartjuk észre fogjuk venni, hogy miért alakult ki a fent említett szólás, ugyanis a sok-sok falatka közben képtelenek leszünk az étellel a szánkban megszólalni.

Fotó:
sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!