Menü

Kicsi, de erős

  • Dátum: 2013.04.01., 08:36

Ki gondolná, hogy a világ egyik legismertebb, leghétköznapibb és legelterjedtebb fűszere egykor annyit ért, mint az arany? A fekete borsot fizetőeszközként is használták, és a kereskedelem fontos eleme volt, de ez a növény más titkokat is rejt.

A borstól - főként a túlzott használatától - rendszerint eltiltják például a gyerekeket, az állapotos nőket és a diétázókat, arról azonban kevés szó esik, hogy e fűszernek számos jótékony élettani hatása is van.

Az Indiából származó fekete bors csonthéjas termését még éretlenül szüretelik, majd kiszárítják, ekkor kapja jellegzetes színét. Szinte felesleges is megemlíteni, hogy már az ókorban ismert és kedvelt fűszer volt, az viszont érdekesség, hogy mindössze az utóbbi körülbelül kétszáz évben terjedt el széles körben. Ennek legfőbb oka az, hogy a borsot a történelem során többször is aranyárban mérték, egyrészt azért, mert kereskedelme költséges volt, másfelől a nagy kereslet miatt. A növényt ugyanis nemcsak a klasszikus ízesítésre használták, hanem a szárítással és sózással tartósított élelmiszerek rossz ízének elfedésére.

Az ára miatt még a középkor végén is igazi egzotikus luxuscikknek számított, ma viszont már minden háztartásban jelen van. A klasszikus konyha elképzelhetetlen nélküle, túlzott használata nem jó az emésztőrendszernek, azonban ez csak az egyik oldal. A bors számos jótékony hatással is büszkélkedhet, például fokozza az izmok vérellátást, jó ízületi gyulladásokra, izomgörcsökre. Étvágygerjesztő, be lehet vetni hányinger, émelygés, szédülés ellen. Fertőtlenítő hatása miatt lehet vele náthát kezelni, torokfájáskor pedig mézzel keverve adhat enyhülést. Olaja fájdalomcsillapító hatású, így külsőleg használható reumára, izomfáradtságra és különböző sportsérülésekre.

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!