Menü

Ásványi anyagok III: a kálium

  • Dátum: 2013.03.07., 22:27

A kálium a harmadik legfontosabb ásványi anyag a szervezetben a kalcium és a foszfor után. A káliumnak a szervezetben az ingerület átvitelben van elengedhetetlen szerepe a nátriummal együtt. Ezen kívül fontos még az izomműködéshez, a sejtek energiaellátásában és a sav-bázis egyensúlyban. Az emberi szervezetben körülbelül 150 gramm kálium található.

Hiánya ritkán alakul ki (például hányás, hasmenés esetén), akkor izomgyengeség, szívműködési problémák léphetnek fel, és a vesék károsodhatnak. Szerepe van a só- és vízháztartás szabályozásában. A kálium hasznos lehet a szívszélhűdés következtében kialakuló szívritmuszavar enyhítésére, az agyvérzés bekövetkezési esélyének csökkentésére,   a magas vérnyomás kiegyenlítésére.

Káliumban gazdag ételek: cékla (főzve is), fehér bab (főzve, konzervben is), datolya, paradicsom, mazsola, burgonya héjában, nyers sárgarépa, szilva, avokádó,spenót, szójabab,lencse, sárgabarack.

Kapcsolodó cikkeink:
Ásványi anyagok II.: a magnézium
Ásványi anyagok I.: a kalcium

Forrás:wikipédia
Fotó: sxc.hu

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?