Menü

Ásványi anyagok III: a kálium

  • Dátum: 2013.03.07., 22:27

A kálium a harmadik legfontosabb ásványi anyag a szervezetben a kalcium és a foszfor után. A káliumnak a szervezetben az ingerület átvitelben van elengedhetetlen szerepe a nátriummal együtt. Ezen kívül fontos még az izomműködéshez, a sejtek energiaellátásában és a sav-bázis egyensúlyban. Az emberi szervezetben körülbelül 150 gramm kálium található.

Hiánya ritkán alakul ki (például hányás, hasmenés esetén), akkor izomgyengeség, szívműködési problémák léphetnek fel, és a vesék károsodhatnak. Szerepe van a só- és vízháztartás szabályozásában. A kálium hasznos lehet a szívszélhűdés következtében kialakuló szívritmuszavar enyhítésére, az agyvérzés bekövetkezési esélyének csökkentésére,   a magas vérnyomás kiegyenlítésére.

Káliumban gazdag ételek: cékla (főzve is), fehér bab (főzve, konzervben is), datolya, paradicsom, mazsola, burgonya héjában, nyers sárgarépa, szilva, avokádó,spenót, szójabab,lencse, sárgabarack.

Kapcsolodó cikkeink:
Ásványi anyagok II.: a magnézium
Ásványi anyagok I.: a kalcium

Forrás:wikipédia
Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!