Menü

Kicsit másképp: a mákos zserbó

  • Dátum: 2013.02.11., 22:33

Ha már unjuk a szokványos süteményeket és már a farsangi fánkból is elegünk van, próbáljuk ki a mákos zserbót.

Amikor legelőször megláttam, a legszembetűnőbb változás az eredeti zserbóhoz képest természetesen a dió helyett mák felállás mellett az volt, hogy a tetején nem csokimáz volt, hanem porcukor. Azóta utána néztem, és láttam, hogy mindkét változata él és virul, azaz mint megannyi süteményt, a mákos zserbót is lehet többféleképpen készíteni.

Most a barátnőmék által ajánlott és használt receptet teszem közzé, ahol a sütemény tetején nem csokimáz van, hanem porcukor. A módosítás pedig még annyi, hogy az egy sor saját savanykás szilvalekvár mellett a második sor helyére baracklekvár került, hogy ne legyen annyira savanyú. 

Hozzávalók a tésztához:
45 dkg liszt,
20 dkg zsír,
1 evőkanál porcukor,
1/2 cs. sütőpor,
1/2 cs. élesztő,
1 egész tojás,
2 tojássárgája,
2-3 kanálnyi tejföl.
Mindent egy tálba teszünk és könnyen nyújtható tésztát készítünk.

Töltelék:
30-40 dkg darált mák,
1 citrom héja,
15 dkg cukor (vagy ízlés szerint),
kis üveg szilvalekvár.

A tésztát 4 részre osztjuk. Első lap tepsibe, megkenjük lekvárral, rászórunk mákot, és így folytatjuk tovább. Megszurkáljuk a tetejét, kelesztjük és megsütjük.

Jó nassolást!

Fotó: 123rf.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.