Menü

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.

Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

A Szépművészeti Múzeum szakkiállítása az Andrássy úton található, közel a Hősök teréhez. A képtár a Távol-Kelet művészeti emlékeit gyűjti össze, persze csupa olyat, amihez nekünk is közünk van. A névadó Hopp Ferenc, aki tehetős optikus volt, öt alkalommal utazta körbe a Földet, majd az útjain összegyűjtött emlékeket Andrássy úti villájában állította ki. Rengeteg lehetőség van az ingyenes belépésre és a különböző kedvezményekre a diákjegyen túl, viszont egy felnőtt jegy 2800 forintba kerül.

Bibliamúzeum

A 2017-ben felújított és újranyitott ingatlan a IX. kerületben, a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Kollégiumának épületében rejtőzik. A különböző korokból származó, régi kiadású Bibliákon kívül a kiállítás a szent könyv keletkezésének korát, helyszíneit és hátterét is bemutatja. Emellett számos régészeti leletet is felvonultat.

Tűzoltó Múzeum

A X. kerületi Tűzoltóállomás szomszédságában fellelhető Tűzoltó Múzeum a hazai lánglovagok történetét tekinti végig a kezdetektől egészen napjainkig. A különféle tárgyi emlékekkel, iratokkal és makettekkel teli kiállító hely nemcsak azok számára lehet izgalmas, akiket egyébként is érdekel a téma, hanem mindenki másnak is, merthogy a tárlat komoly kultúrtörténeti értékkel is bír. Tűzoltóautók nincsenek, de nem kell emiatt elszomorodni, ugyanis a helytől nem messze van egy ingyen látogatható Tűzoltó skanzen, ahol már járműveket is megtekinthetünk.

Semmelweis Orvostörténeti Múzeum

Az orvostörténeti gyűjtemény az I. kerületben található, az Apród utca elején, méghozzá azért, mert a gyűjteménynek helyet adó házat annak idején Semmelweis édesapja bérelte ki. Ebben az épületben született és cseperedett a kis Ignác, de a kiállítás elsősorban nem róla szól, hanem a gyógyítás több ezer éves történetéről. A hely mindenki számára látogatható és fenntartanak állandó tárlatot. Egy felnőtt jegy 2200 forintba kerül, míg egy diákjegy ennek ötven százaléka.

Karácsony Múzeum – Szentendre

A Hubay Házban berendezett Karácsony Múzeum és Üzlet, Szentendre egyik legérdekesebb, legelbűvölőbb látnivalója. A hely egész évben nyitva áll az érdeklődők előtt és bár határozottan karácsony közeledtével a legmeghittebb, a nyári időszakban is különleges élményt nyújt, szinte egy elvarázsolt kis utazásra invitálva a turistákat. A kiállítás és üzlet közvetlenül a város központjában, a főtértől alig néhány lépésnyire található és ingyenes. Viszont az üzletben található árak nem feltétlenül a hazai vásárlóknak szólnak, de egy látogatást megér. Az azért biztos, hogy a széles kínálat között, mindenki megláthat 1-1 számára kedves és megfizethető szuvenírt, de nem innen érdemes tömegesen karácsonyi díszeket vásárolni.

Sziklakórház Atombunker Múzeum

Ez a kiállítás a Budai Vár alatt helyezkedik el. Kiemelkedő történelmi szerepe volt a 20. század legviszontagságosabb időszakaiban, hiszen sebesültek százait látták el itt a második világháború idején. A galériát tárlatvezetéses programokon lehet látogatni, hatvan perces túrák keretében. A hely tematikája miatt inkább felnőtteknek lehet vonzó célpont, de akár iskolai csoportok számára is jó program. A kiállítást a hangulata miatt is érdemes megnézni, hiszen elsődleges célja, hogy bemutassa a háború valódi arcát és hangsúlyozza a béke értékét. A múzeum eredeti környezetben, korabeli berendezésekkel és élő idegenvezetéssel mutatja be hazánk sorsfordító eseményeit, ami által a látogatók egy valódi időutazáson vehetnek részt.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.