Menü

Honnan tudom, hogy társfüggő vagyok?

A társfüggőség nem sokban tér el az alkoholizmustól, a szerencsejáték-függőségtől vagy bármilyen függőségtől. Egy mentális probléma, csak ebben az esetben nem egy tárgytól, egy szokástól, hanem egy másik személytől függünk.

Mi is az a függőség?

Társfüggőnek azt nevezzük, aki egy olyan párkapcsolatban él, ahol az ő problémái, igényei lényegesen és tartósan háttérbe szorulnak a partner problémáinak a javára.

A függőség mindig pótol, illetve eltakar valamit: aki függő, annak nincs meg az autonómiája, az önállósága. Másoktól vár folyton megerősítést.

A társfüggőségnek vannak különböző szintjei. Van olyan, aki nagyon háttérbe szorítja magát, önbizalomhiánnyal küzd, egyedül életképtelen, csakis kapcsolatban tudja elképzelni az életét, ezért pedig akár rossz kapcsolatokba is belemegy.

A társfüggő kapcsolatban az egyik fél teljesen alárendeli magát a másik fél akaratának, például öltözködésben is a párja kedve szerint cselekszik.

Kiből lesz társfüggő?

Szakértők szerint valószínűsíthető, hogy a viselkedés gyökerei egészen a gyerekkorba nyúlnak vissza. Sok társfüggő gyerekkorában kénytelen volt felnőttként viselkedni, vagy azért, mert a szülők tudattalanul belehelyezték őt ebbe a szerepbe, ez pedig gyakran nemcsak a párkapcsolatára, hanem az összes emberi kapcsolatára kiterjedhet. Sajnos a társfüggőt a szűkebb és tágabb környezete is hajlamos kihasználni.

Hogy lehet kiutat találni ebből a függőségből?

Amíg a társfüggő nem érzi úgy, hogy igazságtalan, hogy ő többet tesz bele minden téren a kapcsolatba, és ez így nem jó, addig nem igazán lehet ezen változtatni - mondja a szakértő. Akárcsak más függőségek esetében, amíg be nem valljuk, hogy függők vagyunk, addig nem lesz változás.

Sajnos az is bizonyított, hogy ha egy traumatizált személyről van szó, akit sokat bántottak, sok traumát átélt, esetleg bántalmazó kapcsolatban van, akkor a társfüggőség szinte borítékolható. Az is megfigyelhető, hogy általában egy erősen nárcisztikus személyiség gyakran választ társfüggő párt, mert neki éppen a felelősségvállalással van problémája.

Hogyan lehet kilépni az ördögi körből?

A tárfüggőség gyakran terápiás segítséget igénylő probléma, mert elképzelhető, hogy a tünetek mögött meghúzódó traumákat, sérüléseket fel kell dolgozni a felépüléshez.

A terápia során tehát először is azt kell megértenie a társfüggőnek, hogyan fókuszáljon a saját szükségleteire. A függőknél általában el kell jutni egy mélypontra ahhoz, hogy belássák: változás és gyógyulás nélkül nem mehet tovább.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.