Menü

Itt az allergiaszezon! Mit tehetek a tünetek enyhítéséért?

Bár a kezelésénél ideális megoldás lenne az allergia kiváltójának eltávolítása, ez nyilván a pollenek esetében egyáltalán nem megoldható. Mit tehetünk?

Korábban sokáig tartotta magát az az elmélet, miszerint a kalcium csökkenti az allergiás tüneteket, sajnos ma már tudjuk, hogy nincs jelentősége.

Allergia esetén az orvos által előírt vagy vény nélkül kapható gyógyszeres kezelés mellett helyi gyógymódokat is alkalmazhatunk a tünetek enyhítése érdekében, például használhatunk orrsprayt, szemcseppet vagy kipróbálhatjuk az immunterápiát.

A helyileg ható szteroidos gyulladáscsökkentők (orrspray, szemcsepp, tabletta, inhalátor) nagyon hatékonyak, de a szteroidok lehetséges mellékhatásai miatt, csak orvosi javaslatra és ellenőrzés mellett használhatók.

Szintén kifejezetten allergológus szakorvos hatáskörébe tartozik: az immunterápia is. Ennek segítségével az allergiás beteg immunrendszere, tulajdonképpen megtanulja elviselni a betegségét kiváltó allergén jelenlétét.

A vizsgálatok szerint, számottevő mértékben, csökkenti a súlyos allergiás betegség, az allergiás asztma kialakulását. Súlyos asztma esetén az immunterápia ellenjavallt. A kezelés hosszabb ideig tart, mintegy 3-5 éves folyamat, viszont hatékony a gyógyulás szempontjából.

Hatékonynak bizonyul sok alternatív terápia is, például akupunktúrával kifejezetten jó hatást lehet elérni.

Hogyan zajlik az immunterápiás kezelés?

Az elérhető kezelési módok közül jelenleg ez az egyetlen, mely nem csak a tüneteket kezeli, de számos allergiatípus esetén idővel képes a beteget hozzászoktatni a panaszokat okozó allergénhez. Pollenallergiák esetén szezon előtti vagy szezon előtti + alatti, valamint egész éves kezelés lehetséges, míg a nem szezonális, azaz egész éven fennálló allergiák (poratka, állatszőr) esetében a kezelés egész évben folytatódik.

Az immunterápia nem minden típusú allergia esetén bevált kezelési mód. Javallata országonként is mutat különbségeket.

Vannak az immunterápiának ellenjavallatai?

A kezelés ellenjavallt súlyos asztma, súlyos immunbetegség, rosszindulatú daganat, általában rossz általános állapot esetében, béta receptor blokkoló gyógyszer szedése esetén.

Várandós anyukáknál sem kezdünk immunterápiát, de ha kezelés közben esik teherbe, nem kell feltétlenül az immunterápiát félbeszakítani.

Mi a helyzet a lelki okokkal?

Érdemes a lelki oldallal is foglalkozni, hiszen azt szokás mondani, hogy sosem valamire, hanem valakire vagyunk allergiások, ez jelentheti azt, hogy valamivel vagy valakivel vagy egy élethelyzettel nem tudunk megbirkózni. Ennek feltárásában és feloldásában segíthet egy szakember, egy pszichológus vagy a kineziológia.

A gyógymódok együtt is alkalmazhatók?

A legtöbb gyógymód alkalmazható egyszerre, egymást kiegészítve, tehát szedhetünk antihisztamint, miközben szem- és/vagy orrcseppet használunk, járhatunk közben akupunktúrás kezelésre, kineziológiai oldásra is. Az immunterápiában résztvevők, minden egyéb gyógyszer szedése előtt egyeztessenek kezelőorvosukkal.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?